Karel Kryl a odkazy Altamíry

Autor: Natália Blahová | 17.11.2011 o 0:00 | (upravené 9.1.2012 o 21:19) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1096x

Bojím sa, že zabudneme na jeho odkaz. Na jeho fundamentálne postoje a myšlienky precízne vyskladané zo slov, čo vytvárali odkazy. Sú podobné zvieratám kresleným uhľom na steny jaskyne Altamíry. Odkazy o dobe, čo bola. Odkazy o dobe, z ktorej pochádzame my - ešte stále živí. A tým, čo nosíme v sebe, ovplyvňujeme budúcnosť, ktorú on pomenoval. Preto sa budúcnosť ešte stále ponáša na nás a na tie obrazy maľované slovami.

Poézia nie sú len rýmy na konci riadku. Poézia je myšlienka odovzdaná v pocitoch. Ak vie básnik svoje city preniesť na čitateľa - je to umelec.
Ak dokáže sto rokov po svojej smrti zanechať odkaz o tom, čo cítil a čím žil on a jeho rovesníci- je to klenot.

Klenoty by mali byť vážené a chránené. Ja sa o jeden takýto klenot bojím. Bojím sa o Karla Kryla. Nie o neho, ani o jeho meno. Ale o jeho odkaz. Pretože Kryl je naším Van Goghom. Odrezal si miesto ucha krajinu, ktorú miloval. Či bol jej súčasťou alebo jej vyhnancom, bol stále s ňou. Jeho tvorba smerovala domov. Povzbudzoval a posiľoval ľudí v tom, aby videli boľavú realitu. Podával ju na papierových táckach s teplým pivom, aby budil aj nezobudených.

Krylova poetika bolí, lebo odhaľuje. Pomenúva obrazmi, v ktorých sa nachádzame malí a slabí. Tým burcuje. Sám tušil, že jeho poslanie je v tom, že uprostred skazy musí "hluchým vyprávět, co píseň znamená a slepým, co jsou křídla labutí."

Chápal realitu, napriek tomu vedel, že ľudia jeho tvorbu potrebujú, aby vytrvali. Aby nezabudli. Aby cítili to, s čím bol pobrataný. So slobodou a spravodlivosťou.

Nezabudnime.
My všetci môžeme mať jeho silu. Silu nezmieriť sa. Bojovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?