Zastavili adopcie do Talianska

Autor: Natália Blahová | 7.3.2013 o 9:09 | (upravené 7.3.2013 o 18:33) Karma článku: 11,03 | Prečítané:  964x

Minister Richter na svojom včerajšom brífingu informoval, že adopcie slovenských detí do Talianska boli pozastavené. Predchádzalo tomu množstvo pochybností, podozrení a otáznikov. Predchádzali tomu medializované podozrenia z korupcie aj kontroly, ktoré preukázali vážne zlyhania. Predchádzalo tomu rokovanie na medzinárodnej úrovni.

 

Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí vytvorilo z adopcií neprehľadnú zmäť, v ktorej je nemožné skontrolovať, čo sa so slovenskými deťmi v Taliansku dialo. Centrum viedla 14 rokov riaditeľka Alena Mátejová. Táto osoba v súčasnosti odmieta na legitímne otázky odpovedať a odkazuje všetkých na komunikáciu so svojim právnikom. To samo o sebe je ďalším kamienkom do mozaiky a rozhodne to niečo znamená.

Podivný je aj postoj talianskej strany, ktorá tvrdí, že všetko je v poriadku. Až na takú drobnosť - že netuší, čo je s našimi deťmi a nevie ich existenciu vydokladovať postadopčnými správami, ktoré mala celú dobu zasielať na Slovensko.

Je to vrchol ľadovca. A je to dôležitý míľnik. Doteraz všetci kompetentní zastierali, popierali a zahmlievali, že takéto problémy vôbec jestvujú. Toto je však verejným priznaním, že Slovensko i Taliansko nezvládlo a zanedbávalo starostlivosť o naše deti.

Veľa otázok však zostáva otvorených. Vo veci je podaných niekoľko trestných oznámení.
O podozreniach z obchodovania s deťmi. O podozreniach z ohrozovania mravnej výchovy mládeže. O podozreniach z ublíženia na zdraví. O podozreniach zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. O podozreniach z marenie úlohy verejným činiteľom.

Bude toto vyšetrovanie vedené dôsledne? Alebo sme odkázaní na to, že prácu príslušných orgánov budú suplovať novinári?  Ponesie za to niekto trestnoprávnu zodpovednosť?
Bude vyvodená osobná zodpovednosť voči konkrétnym osobám, ktoré si neplnili svoje povinnosti a mohli tým ohroziť život a zdravie slovenských detí?
Skutočne nájde niekto tie desiatky detí, ktoré sme vyslali za hranice? Alebo sa spoľahneme na vyfabrikované správy o nich? Necháme zvíťaziť alibizmus nad skutočným záujmom o deti?

Je to prvý dôležitý míľnik. Otvára mnoho ďalších otázok. No pri tom všetkom dáva nádej. Nádej, že budeme ponaučení tým, čo sa tu dlhé roky pod rúškom trinástej komnaty dialo.
Je to nádej, že na medzinárodné adopcie budú už odteraz všetci pozerať veľmi prísnym fokusom najlepšieho záujmu detí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?