Hľadanie pravdy a skutočnosti

Autor: Natália Blahová | 10.3.2013 o 1:30 | (upravené 10.3.2013 o 1:38) Karma článku: 7,79 | Prečítané:  1009x

Umenie je namiešať farbu. Keď hľadám ten tón, ktorý zodpovedá môjmu videniu. Keď pridávam štipky žltej, hnedej, červenej a bielej tak, aby z toho vznikol zlatistý oker jesene.

Vylaďujem farbu, aby sa leskla slnkom a kvapkami. A keď je presná, napätie a pátranie po tej presnosti poľaví. Prichádza uvoľnenie a uspokojenie podobné tomu, ako keď lukostrelec po dlhom mierení zasiahne stred terča. Je to presné.


Umenie je naladiť gitaru. Hľadanie tónu, ktorý lahodí uchu a v súzvuku s ostatnými strunami sa nebije. Nemôže byť príliš nízko, ani príliš vysoko. Po milimetroch točím kolíkom. Chvíľu tam a chvíľu späť. Už hrá tímovo. Zvuk jednej struny, ktorý sa nedá presne čítať, lebo je súčasťou hudby. Je na mieste. Na správnom mieste, preto ho nepočuť. A tvorí tón.


Umenie je uvariť skvelé jedlo. Nájsť tú chuť, ktorú jazyk cítil stokrát predtým. Slanej šťave dodať hladkosť smotanou, zaujímavosť kvapkou citrónu a jemnosť štipkou cukru. Zaprášiť korením a jemne miešať do zamatova. A vznikne explózia chuti.


Umenie je v pohybe zobraziť to, čo hovorí hudba.  Prenesie sa sluchom do celého tela. Prenesie sa citom do každého pohybu. Je pôvabný, je vyladený, má vášeň aj harmóniu. Telo rozpráva krátky príbeh v tanci.


Umenie je povedať. Nájsť tie pravé slová pre ukrutnú bolesť aj neskutočné šťastie. Pohrať sa s každým „ak" a s každým „keby".  A keď nájdem ten správny tón, tú pravú formu, keď v sebe nájdem úprimnosť pre tie slová, zrazu sa city dajú prenášať. Napísané i povedané môže vtedy pochopiť a precítiť každý, kto sa tých slov dotkol.


Keď hľadám pravdu, je to ako ladenie farieb pre maľbu jesene. Je zložená z mnohých a výsledok je nové poznanie. Keď hľadám skutočnosť, je to ladenie strún do jedného tónu, ktorý je zložený z mnohých nepočuteľných zvukov. 

Všetko, čo po naše dni robíme je umením. Umením vyváženia a harmónie. V pravde a v skutočnosti nájdeme  uspokojenie.
Hľadanie je cesta do stredu terča.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?