Demagógia alebo čoho všetkého sa vieme dopustiť

Autor: Natália Blahová | 11.9.2013 o 13:40 | Karma článku: 16,66 | Prečítané:  9810x

Bolo po vojne. Písal sa rok 1946 a do malého mesta Topoľčany sa vrátila už len hŕstka Židov. Mali za sebou muky v koncentračných táboroch, prišli tam o svoje deti, svojich rodičov, najbližších príbuzných a priateľov. Napriek tomu tú hrôzu zázrakom prežili a tešili sa domov.

 

Topoľčianski arizátori sa však ľahko nadobudnutých majetkov nechceli vzdať. Založili si preto na fare tajný spolok, ktorý mal za úlohu Židov z mesta vyhnať a "svoje" majetky pred nimi uchrániť.

Ich zbraňou bolo klamstvo a demagógia. Zakrátko teda začali medzi obyvateľstvom rozširovať fámu, že Židia chcú vyvraždiť kresťanské deti. Židovský doktor ich má očkovacou látkou otráviť a tak sa im majú pomstiť za holokaust. Rozširovali, že Židia sa chystajú odstrániť rehoľné sestry a vydláždiť námestie lebkami z kresťanov. Zavládol strach a nenávisť.

V deň, keď bol židovský lekár v škole očkovať triedu proti osýpkam, zorganizovali arizátori na námestí demonštráciu. Doktora vyvliekli zo školy a rozvášnený dav ho začal mlátiť.
Sfanatizovaní demonštranti razom napádali a sadisticky bili všetkých Židov, ktorí sa vyskytli na ulici. Deti nevynímajúc.
Žandári, ktorí pôvodne mali za úlohu dav rozohnať sa k lynčujúcej svoloči pridali. Pogrom zachvátil celé mesto.  Vtŕhali do židovských bytov, rabovali a bili ľudí.

Večerom po tomto vyčíňaní bolo 40 ľudí ťažko ranených.
Dnes nežije v Topoľčanoch ani jeden Žid. Odišli. Nevedeli sa zmieriť s tým, že všetci tí, ktorí mali v čerstvej pamäti zverstvá fašizmu, sa zo svojej vlastnej vôle a bez nátlaku znížili k tomu, aby sa správali horšie než vlci.

Demagógia, klamstvo a šírenie nenávisti je najsilnejšia, zo všetkých zbraní hromadného ničenia. Pochovala najviac ľudí v celých našich dejinách. V momente, keď kritické množstvo ľudí demagógii podľahne, je možné absolútne čokoľvek. A vtedy už človek nemá právo sa nazývať človekom.
Strážme si preto starostlivo svoju ľudskosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?