Demagógia alebo čoho všetkého sa vieme dopustiť

Autor: Natália Blahová | 11.9.2013 o 13:40 | Karma článku: 16,66 | Prečítané:  9806x

Bolo po vojne. Písal sa rok 1946 a do malého mesta Topoľčany sa vrátila už len hŕstka Židov. Mali za sebou muky v koncentračných táboroch, prišli tam o svoje deti, svojich rodičov, najbližších príbuzných a priateľov. Napriek tomu tú hrôzu zázrakom prežili a tešili sa domov.

 

Topoľčianski arizátori sa však ľahko nadobudnutých majetkov nechceli vzdať. Založili si preto na fare tajný spolok, ktorý mal za úlohu Židov z mesta vyhnať a "svoje" majetky pred nimi uchrániť.

Ich zbraňou bolo klamstvo a demagógia. Zakrátko teda začali medzi obyvateľstvom rozširovať fámu, že Židia chcú vyvraždiť kresťanské deti. Židovský doktor ich má očkovacou látkou otráviť a tak sa im majú pomstiť za holokaust. Rozširovali, že Židia sa chystajú odstrániť rehoľné sestry a vydláždiť námestie lebkami z kresťanov. Zavládol strach a nenávisť.

V deň, keď bol židovský lekár v škole očkovať triedu proti osýpkam, zorganizovali arizátori na námestí demonštráciu. Doktora vyvliekli zo školy a rozvášnený dav ho začal mlátiť.
Sfanatizovaní demonštranti razom napádali a sadisticky bili všetkých Židov, ktorí sa vyskytli na ulici. Deti nevynímajúc.
Žandári, ktorí pôvodne mali za úlohu dav rozohnať sa k lynčujúcej svoloči pridali. Pogrom zachvátil celé mesto.  Vtŕhali do židovských bytov, rabovali a bili ľudí.

Večerom po tomto vyčíňaní bolo 40 ľudí ťažko ranených.
Dnes nežije v Topoľčanoch ani jeden Žid. Odišli. Nevedeli sa zmieriť s tým, že všetci tí, ktorí mali v čerstvej pamäti zverstvá fašizmu, sa zo svojej vlastnej vôle a bez nátlaku znížili k tomu, aby sa správali horšie než vlci.

Demagógia, klamstvo a šírenie nenávisti je najsilnejšia, zo všetkých zbraní hromadného ničenia. Pochovala najviac ľudí v celých našich dejinách. V momente, keď kritické množstvo ľudí demagógii podľahne, je možné absolútne čokoľvek. A vtedy už človek nemá právo sa nazývať človekom.
Strážme si preto starostlivo svoju ľudskosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?