Nočná Trnava

Autor: Natália Blahová | 17.8.2007 o 1:45 | Karma článku: 11,82 | Prečítané:  5334x

Trnava je moja láska. Tu som sa narodila, tu som vyrastala, tu som dospievala a dospela. Žije tu celá moja rodina, po jej uliciach sa prechádzajú moji priatelia, kamaráti, bývalí spolužiaci. Mám tu svoje obľúbené lavičky, obchody, zákutia, ihriská... Nikdy by som neodišla tak ďaleko, aby som sa nemohla o pár minút vrátiť.

Krásna vo dne aj v noci.

Mám rada súmerné veci. Pravidelný pôdorys mesta je ohraničený mestským opevnením. Trojičné námestie je epicentrom Trnavy. V lete podvečer si tu nie je kam sadnúť. Na lavičkách mladí ľudia, dedkovia aj ošumelí bezdomovci. Škoda, že s príchodom tmy tak rýchlo stíchne. Zostane ľudoprázdno. Križujú ho iba zamilované páry. To chalani odprevádzajú domov dievčatá.

Divadlo Jána Palárika. Budovu si mešťania postavili z verejnej zbierky v roku 1831. Tu som spoznala, že rozprávky nemusia byť zatvorené v knižke alebo v telke. Aj moje deti to už vedia a páči sa im to.

Mestská veža je jednou z dominánt Trnavy. Postavili ju v roku 1534, kedy slúžila ako rozhladňa a chránila tak mesto pred nájazdami. Renesančná veža má 8 podlaží a výšku 57 metrov. Na vrchole kupoly je pozlátená socha Immacculaty.
Keď som sa ako mladá žaba vracala večer domov, údery jej hodín mi zrýchlili krok. "To bude zas prednáška!" :-)
Veľakrát som vystúpala po jej schodoch až na samý vrch, odkiaľ má každý mesto ako na dlani. Aj s deťmi som tam nedávno bola a zistila som, ako som sa zmenila. S chrbtom opretým o stenu som sa plýžila po obvode a pokrikovala hysterické povely na malých, ktorým sa narozdiel odo mňa nezdalo nič vratké ani príliš vysoko. "Tam býva babka, pozri! A hentam krsný!"

V strede námestia stojí Súsošie Najsvätejšej Trojice. Barokové súsošie postavené v roku 1695 pozostáva z kamenného hrobu a stĺpu s plastikou korunovania Panny Márie Najsvätejšou Trojicou.
Keď sme boli ešte gympláci, okná našej triedy mierili do vojenských kasární. Veľké dvere garáží zostávali často otvorené a my sme si všimli medzi zaparkovanými vozidlami fragmenty nádherných sôch.

Bola to ona - "Trojička", ako ju všetci domáci familiárne nazývajú. Čakala , kým padne režim, aby mohla povstať. Od roku 1993 je zase tam, kde bývala po storočia predtým.

Dobre sa tu sedí pri káve a zmrzline, ale v časoch nedávno minulých, keď ešte neboli pamiatkári takí zúriví, viedla tadiaľto rušná cesta a pred divadlom bola najfrekventovanejšia zastávka autobusov.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa. Zvonku ohúri veľkosťou a zvnútra barokovou nádherou.
Spomínam na jednu svadbu, kde som stála za chrbtom mladomanželov. Popoludňajšie slnko im robilo osvetľovača. Dopadalo cez klenuté obloky v takých nádherných tvaroch a farbách, že aj skeptik by uveril na zázraky.

Trnava je o tajomných uličkách a zákutiach. O veľkolepých chrámoch a meštianskych domoch. O malých kostolíkoch a rušných pasážach. No pre tých, ktorí tu žijú či žili, je o ľuďoch.
Oni dávajú pečať spomienok tým krásnym miestam.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Jazdenie na nákladných vlakoch nie je romantika

Amin Palma skáče na vlaky v Mexiku aj v Čadci.


Už ste čítali?