Tam po jednom halierku detí dajú za mierku

Autor: Natália Blahová | 12.1.2011 o 8:39 | Karma článku: 13,39 | Prečítané:  3492x

Keď sme sa prvý krát stretli s redaktorkou Alenou Taranovou z rádia Expres  písal sa rok 2007 a susedné české médiá prali kauzy kupčenia s opustenými deťmi. Chcela sa ma preto spýtať, či sa u nás nedeje niečo obdobné, či nie sú nejaké podozrenia, indície... Nad touto otázkou som len neveriacky krútila hlavou. Náš nepriestrelný systém? Nikdy. Nič také by nedopustil. Kúpiť si dieťa z detského domova? Neexistuje. A mala som pravdu.  Ale to len preto, že „kupovanie" som si predstavovala ako „nákup". Ale na kúpenie dieťaťa treba použiť trošku sofistikovanejšie metódy. Hovorila som s dámou, ktorá si počas skupinovej prípravy na náhradné rodičovstvo vypočula od školiteľa návod ako na to.

Za normálnych a legitímnych okolností sa ako záujemca o náhradné rodičovstvo musíte na túto úlohu najprv pripraviť pod vedením špecialistu, na základe úspešnej prípravy a šetrenia sociálnych pracovníčok vo vašej domácnosti dostanete posudok , musíte byť bezúhonní, platiť účty, nemať záznam v trestnom registri a až potom budete zaradení do zoznamu žiadateľov. Zoznam má väčšinou okolo 100 miest a vás zaradia na koniec.  To znamená, že ak sa väčšina nádejných rodičov zaradená nad vami stane skutočnými rodičmi, začnú i vás volať na interakcie. Niekedy to trvá dva roky, niekedy pól roka. Ako kde.
Zoznámia vás so spisom dieťaťa, ktorý by mal obsahovať informácie o dôvodoch vyňatia dieťaťa z pôvodnej rodiny, o jeho zdravotnom stave, o jeho schopnostiach, o progrese vo vývine. Mal by obsahovať fotografie a videozáznam. Keď uznáte za vhodné, idete dieťa navštíviť.  Zvyčajne po minimálne troch návštevách, ak ste si ako budúci rodičia istí vašim vzájomným vzťahom, ak preskočila iskra, podáte si na súd žiadosť o zverenie dieťatka do starostlivosti. Súd musí do troch mesiacov vytýčiť pojednávanie a do šiestich mesiacov vyniesť verdikt.
Sčítajte mesiace, dni, hodiny...

Pri  takomto systéme je len otázka času, kedy  domorodec, ktorému korupcia nie je cudzia, nájde skratku, ako by sa dostal k dieťaťu, preskočil sto ľudí v poradovníku, nemusel sa mrviť v spisoch detí a vyberal si jednoducho priamo v domove a v čo najkratšom čase mal dieťa doma.

Rozprávala som sa s dámou, ktorá si inštruktáž k tejto skratke vypočula priamo v rámci povinnej prípravy na náhradné rodičovstvo a to dokonca z úst toho,  kto ich pripravoval.
Obrátila sa na mňa s otázkou, či nehrozí nejaké riziko, ak túto skrátenú cestu podstúpi a či jej ju odporúčam.
Zostala som v nemom úžase a skutočne som nevedela odpovedať.

Návod si vypočula celá skupina a bol vraj nasledovný:
Prihláste sa na prípravu na náhradné rodičovstvo. Nemusíte čakať, kým ju skončíte. Hneď si vyhľadajte detský domov, ktorému sa chcete stať sponzorom. Sponzorujte, sponzorujte, sponzorujte. Ak budú súhlasiť, angažujte sa v domove ako dobrovoľníci. Pripravia vám nejaké drobné činnosti s deťmi. Vy dobre pozerajte a vyberajte. Keď nadviažete s nejakým dieťaťom vzťah, píšte na súd. Prípravu si robíte, citový vzťah máte a najlepší záujem dieťaťa je, dostať sa z domova do rodiny.  Súd rozhodne vo váš prospech.

 

Čistá korupcia. No bohužiaľ, je to tak čistá korupcia, že je ťažko dešifrovateľná. Ak sudca dostane na stôl podobný spis, nevie z neho vyčítať, koľko stála pevná citová väzba spomínaná v žiadosti.  Sudca je jediný, ktorý môže rozhodnúť.


Čo by rozšírenie takéhoto postupu mohlo znamenať v praxi?  Že niektoré detské domovy budú držať deti pre sponzorov a zámerne ich nebudú púšťať pod rôznymi zámienkami do prehľadu detí, z ktorého sa dostávajú  žiadateľom čakajúcim v poradovníku.


Prehľad detí je zoznam detí z detských domovov, ktoré sú vhodné do náhradnej rodinnej starostlivosti.
Aké percento detí je podľa vás v týchto prehľadoch? Mojim skromným odhadom je to napriek platnej legislatíve snáď iba štvrtina. Ostatné sú z rôznych dôvodov mimo systému a do rodiny sa teda nikdy nemôžu dostať. Pribaľme k nim teda ešte aj roztomilé blonďaté modrooké bábätká, ktoré budú rezervované pre sponzorov.

Potom sa môže stať i to, že babička sponzorovala, sponzorovala a sponzorovala. A vysponzorovala si malé bábätko.
Nezávisle na tom, že  zákon hovorí o ukončení prípravy, o zaradení do zoznamu žiadateľov, o interakciách sprostredkovaných sociálnym oddelením, nezávisle na tom, že zákon hovorí o primeranom vekovom rozdiele medzi  rodičom a dieťaťom. Nezávisle na tom, že v poradovníku čaká niekoľko desiatok mladých manželských párov už mnoho mesiacov.
Dobre situovaná babička si jednoducho na sklonku života rozmyslela, že bude riešiť nedostatok citových kontaktov týmto spôsobom. Zrejme tiež dostala návod a dobrú radu, ako to treba robiť.
Sudca rozhodne.  Aké jednoduché.
A zároveň aké smutné.

Deti sú poklad. A teda aj ten najdrahší tovar. Ak ich tak chce niekto brať.

Pre opustené deti sú u nás ešte stále hlavnou inštanciou detské domovy. Organizácie, ktoré majú kompetencie na to, aby riešili životy.
 Je to sieť, ktorá má pár dier. Zatiaľ pomerne veľkých. Cez tie prepadne dieťa z domova do reedukačného zariadenia, aby nerobilo na skupine rozruch, cez tie prepadne bábätko do rúk sponzorky, prepadne i súrodenecká skupina detí, ktorá je navždy prikovaná v ústave, len preto, aby udržala kapacitu, prepadne malá speváčka, lebo pekne reprezentuje domov.
A nenájde skutočný domov s rodičmi.

Ministerstvo a Ústredie práce pripravuje elektronický poradovník, ktorý bude nepriestrelne držať poradie žiadateľov a bude obsahovať i prehľad detí, v ktorom sa bude dať vystopovať, kde, kto a za akých okolností prekročil svoje právomoci. Verím, že už zanedlho bude súčasťou bežnej administratívy na každom Úrade práce.
Detské domovy budú čoskoro pod priamou správou generálneho riaditeľa Ústredia, aby tak bola vzájomná komunikácia bezprostrednejšia a aby bol priamy vplyv na to, čo a ako sa s deťmi deje.
Bude tiež spustený program „call centra", kde bude možné ohlasovať podozrenia z korupcie a protizákonného jednania.

Keď to bude, oveľa menej detí prepadne okami siete. A oveľa viac detí bude mať šancu nájsť svoju rodinu.

Bolo naivné myslieť si, že obchod s deťmi neexistuje. No nie je naivné proti tomu bojovať.
Aby mali šancu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Dunajská Atlantída navždy zmizla pod vodou

Ako zmizlo jedno z najkurióznejších miest v Európe, ostrov Ada Kaleh.

PLUS

Odborník na výchovu: Mama má právo povedať dosť

Marek Herman hovorí, že dnešní rodičia majú na seba príliš vysoké nároky.

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko.


Už ste čítali?