Trtošili sa a pregrcávali

Autor: Natália Blahová | 3.2.2011 o 13:53 | Karma článku: 19,80 | Prečítané:  21608x

Speaker v rádiu medzi dvoma pesničkami zahlásil, že v telke sledoval reláciu, v ktorej varili playmate. Ilustroval to úryvkom zo spomínanej relácie: ...posypeme to makadovými orieškami zo severojužnej Austrálie... - hovorila krásavica zrejme s kamenným výrazom v tvári a pri tom si isto myslela, ako zapôsobila. Prepadol ma nečakaný záchvat smiechu, s ktorým som si nevedela poradiť.

 

Ľudská hlúposť mi vždy príde smiešna. Ale tak zvláštne. Ako keby ste boli omylom pri zábavnom faux pas a musíte držať dekórum, že ste nič nevideli, nepočuli, prípadne necítite.  Niekde v hĺbke viem, že sa týmto ľuďom nepatrí smiať. Oni za to veľakrát nemôžu. Napriek tomu ma vždy chytí taký školský záchvat smiechu, keď vám sčevenejú oči, začne vám cukať kútikmi úst, trasie sa vám bránica a vy musíte vynaložiť veľa síl, aby ste zostali v roli chladného.

Jedinou výnimkou je, ak je hlúposť kombinovaná s aroganciou. Vtedy je nebezpečná. Keď je k tomu všetkému aj vulgárna, tak väčšinou nezaslúži ani úsmev, ani ľútosť, ale odsúdenie.
Katastrofou je, ak má takýto človek stelesňovať spravodlivosť.

Úryvok prepisu rozhovoru s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorý priniesla Markíza:
(video nájdete tu)

„Pokiaľ  niekto z poslancov ma osloví, aby som kandidoval, samozrejme ja ten súhlas dám. Lebo ja mám 47 rokov. Keď bola revolúcia mal som 26, ja tu žijem v tomto prostredí kompletne celý svoj život. Títo ľudia sa tu pregrcávajú a pretúlávajú od sociológov cez filozofov na sociológiu a politiku a sociológiu a zasa niekam a niekde.
Kto je to Zajac? Čo robil ten pán Zajac, poslanec? Dostál...Matovič...Čo robili? Kde to boli tí ľudia?
Trtošili sa niekde po tomto štáte a zrazu sú poslanci? Toto sú zástupcovia ľudu? Nehnevajte sa na mňa, cirkus humberto na kvadrát. Nie ani na druhú. Na kvadrát.
To, čo sa momentálne deje nesmeruje k tomu, aby oni dovládli 4 roky. To je môj náhľad. Nie kvôli tomu, že by som nechcel aby nedovládli. Ale som normálne analyticky sedlácky rozmýšľajúci človek a vidím, že to, čo je medzi nimi im nezaručuje dlhšiu dobu než do toho augusta."

Z tohto úryvku sme sa dozvedeli o pánu Trnkovi niekoľko vecí.
Napríklad, že jeho krstné meno je paródiou na jeho osobnosť.
Napríklad to, že je posadnutý mocou a pohŕda všetkými, ktorí mu ju chcú z objektívnych príčin vziať.
Dozvedeli sme sa, že ním deklarované „nestranné" riešenie káuz je drzé klamstvo, vzhľadom na to, ako sa vyjadruje selektívne negatívne len jedným politickým smerom. Tento človek má byť nestranný a niesť štít spravodlivosti, má chrániť všetkých ľudí pred bezprávím a to nezávisle od ich politickej orientácie.
Jeho konanie a nekonanie je príznačné až prízračné hlavne svojou poplatnosťou politike.
Pokyn na prepustenie Majského, ktorý bol obvinený z organizovania teroristickej a zločineckej skupiny podpísal samotný Trnka, nedoriešenie vraždy Róberta Remiáša... Podpísal, že Hedviga Malinová podstúpila samodobitie sa. Začal trestné stíhanie proti uspávačovi, ktorí vraj analgetikami napadol psa ministerky Tomanovej...

Podľa politickej vhodnosti zostali kauzy nakusnuté, vyriešené či nevyriešené. Tento človek mal právomoc jediným podpisom zmiesť zo stola čokoľvek. Moc koncentrovaná v rukách toho, ktorý pohŕda demokraciou, spravodlivosťou aj základnou slušnosťou.

Hovorí o sebe, že má zdravý "sedlácky" rozum. Keby mal na mysli paralelu k rozumu dobrého hospodára, zrejme by rozprával o sedliackom rozume. Pod výrazom „sedlák" si však väčšina z nás predstaví niečo úplne iné. Možno sa teda pravdy dotkol viac než mal v úmysle.

Hlúposť môže byť zábavná a niekedy aj roztomilá.
Hlúposť, ktorá sa vyhráža, ponižuje, zastrašuje a nadáva by mohla byť smiešna. No jedine v prípade, že by sa netýkala niekoho, kto by mal byť stelesnením spravodlivosti.
Pri tomto druhu hlúposti sa nemôžeme tváriť, že nevidíme, nepočujeme a necítime. Toto faux pas nesmie zostať nepovšimnuté.

Verím, že toto trpké ovocie už nebude treba nikdy viac prežúvať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico, Kaliňák či Danko to nie sú. Kto sú najmajetnejší politici na Slovensku

Aktivisti skontrolovali majetok verejných funkcionárov.

DOMOV

Znalca odsúdili za platinové sitká na desať rokov

Druhého obžalovaného Juraja Lettricha súd oslobodil.


Už ste čítali?