Zákonník práce a odbory 2011

Autor: Natália Blahová | 11.7.2011 o 17:17 | (upravené 13.6.2013 o 13:42) Karma článku: 12,19 | Prečítané:  2939x

Legislatívny rámec a teda aj Zákonník práce vytvára základy rozvoja podnikateľského prostredia a garantuje ochranu podnikateľských aktivít. Som presvedčená o tom, že novela Zákonníka práce bude pozitívnym signálom pre zahraničných a domácich investorov. Novelizovaný Zákonník práce vytvára podmienky pre vznik nových pracovných miest. Zákonník práce vytvára flexibilnejšie podmienky pre zamestnávateľov ale i zamestnancov, a tým podmieňuje produktivitu práce a ekonomický rast. Zmeny v Zákonníku práce sa týkajú aj odborov.

Odbory a vládaOdbory a vládasmer-sd

Príkladom progresívnych zmien v Zákonníku práce je náš pozmeňujúci návrh, ktorý odbrzďuje falošné a negatívne vplyvy spolitizovananých odborových organizácií, ktoré nemajú nič spoločné so záujmami zamestnancov. Odbory sa dávno spreneverili svojmu poslaniu.

Ako sa odborári zakotvili v Zákonníku práce

Médiá uviedli pred voľbami 2010 túto správu:

Konfederácia odborových zväzov vyzve svojich členov, aby v nasledujúcich parlamentných voľbách volili stranu Smer. Na dnešnej tlačovej konferencii pri príležitosti podpisu Dohody o spolupráci medzi stranou Smer a Konfederáciou odborových zväzov o tom informoval prezident konfederácie Miroslav Gazdík. Dohodu podpísali šéfovia oboch subjektov Robert Fico a Miroslav Gazdík.

Odbory defraudovali svoju vlastnú hodnotu i poslanie, keď sa zapredali podpísaním zmluvy s politickou stranou Smer. Tí opakovane zneužívali odborársku platformu na predvolebný boj. Za to si odbory kúpili neodôvodnené rozšírenia právomocí v Zákonníku práce, ktoré nepochádza od zamestnancov.

Zákonník práce robí z odborára šéfa

Odbory vďaka Zákonníku práce nereprezentovali hlas zamestnancov. Odborári vymenili podstatu svojej práce za to, že budú mať spoluúčasť na moci. A za to, že Zákonik práce bude ochraňovať nadštandardné práva odborov.

Dnes sa môže podľa platného Zákonníka práce diať to, že vo firme zamestnávajúcej tisíc ľudí, sa rozhodnú traja kamaráti, že založia odbory. Podľa Zákonníka práce majú právo požívať výhody odborárskych bossov. No hlavne - podľa Zákonníka práce môžu uzatvárať kolektívne zmluvy v mene všetkých ostatných 997 zamestnancov, ktorí vôbec nemusia tušiť o tom, že za nich hovorí odborár, ktorý sa na ich názor nikdy nepýtal. Aj toto umožňoval odborom súčasný Zákonník práce.

Zmena v Zákonníku práce pre odborárov

Pozmeňujúci návrh Zákonník práce mení tak, že iba v prípade, ak bude mať odborová organizácia aspoň 30 percentnú podporu zamestnancov, budú môcť odbory vyjednávať podmienky pre všetkých.
Dúfame, že odbory opustia svoju politickú líniu a pretransformujú sa po dvadsiatich rokoch z Revolučného odborového hnutia na solídnych sociálnych partnerov. Lebo ak odbory nechránia zamestnancov, je ich existencia zbytočná. Veríme, že k pozitívnej zmene prispeje aj nový v Zákonník práce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?