Ficov alibizmus par excellence

Autor: Natália Blahová | 17.8.2011 o 8:38 | (upravené 18.11.2011 o 22:30) Karma článku: 19,96 | Prečítané:  10518x

Opozičný Róbert Fico sa nechal počuť, že v parlamente disponuje šesťdesiatimi dvoma hlasmi, ktoré v podstate nemajú názor a tým ani svoju hodnotu. Sú obchodovateľné.  Až natoľko mu leží na srdci zhoda vládnych strán a osud Slovenska, že podmienil svojbytný názor politickej strany SMER koaličnou jednotou.

Na svojej tlačovej besede sa vyjadril nasledovne:

„...preto by všetky politické strany na Slovensku mali podporiť Euroval v parlamente."

Vyvstáva otázka, kde Róbert Fico vidí dilemu, keďže jasne proklamuje, že všetky politické strany nezávisle na farbe trička majú podporiť Euroval. Z toho totiž vyplýva, že akékoľvek jeho váhanie a kalkulovanie je v rozpore s týmto vyhlásením. Evidentne pod pojem „všetky" zahŕňa pán Fico i svoju stranu. To znamená, že v prípade, ak zahlasuje proti, šliape si po vlastnom jazyku.

Ďalej hovorí:

„Pokiaľ k tomuto nepríde a niektoré politické strany budú vytĺkať lacný politický kapitál z tejto témy, treba rokovať s veľkými politickými stranami, ktoré sú za Euroval, aké budú politické dôsledky správania sa takýchto politických subjektov a ako sa k nim postavíme a aké rozhodnutia k týmto politickým stranám prijmeme."

Toto vyhlásenie znamená, že jediným, kto vytĺka lacný politický kapitál z tejto závažnej témy a to absolútne bez chrbtovej kosti, je ako obvykle predseda SMERu Róbert Fico. Chce sa priživiť na potenciálnej nezhode v koalícii, ktorú využíva na vydieranie.
Svojim vyhlásením deklaruje, že ak by sa mu podarilo v tomto ohľade nájsť spojenca v koalícii, bude spolu s ním vyvodzovať konzekvencie voči odporcom Eurovalu. Čím príde samozrejme k preskupeniu politických síl, v čo dúfa.
Lebo LenOn je tá vyššie spomínaná veľká strana, ktorá je všetkými desiatimi za Euroval, no bohužiaľ ešte zatiaľ nevie, či za neho aj zahlasuje.

Z jeho vyjadrenia ďalej:

„Náš postoj je nemenný. Podporíme Euroval  len vtedy, ak zostane zabezpečená sedemdesiatdevina v Národnej rade Slovenskej republiky."

Opakovane zdôrazňuje - my máme 62 hlasov. Pýtajme sa teda - sú tieto hlasy obchodovateľné?  
Je SMER vôbec ešte schopný akéhokoľvek jasného politického postoja? Alebo jeho fiktívna sila názoru stojí a padá na tom, aký má názor niekto iný?

Principiálne politické strany, ktoré majú aj vo svojom vnútri názor založený na širokom konsenze, majú silu deklarovať svoj jednoznačný postoj bez zábran. Z jediného a úprimného titulu:  Pretože tlmočia názory nielen svojich poslancov, ale aj svojich členov, a hlavne voličov či sympatizantov. Jednoducho občanov, ktorých v Národnej rade zastupujú.

„Ak má vyhrať zlo, potrebuje už len jedno - aby slušní ľudia nerobili nič.", povedal pred viac ako tristo rokmi Edmund Burke, írsky filozof a politik.
To, že cisár je nahý budeme hovoriť odhodlane naďalej, lebo strana Sloboda a Solidarita má spomínaný mandát od svojich voličov, sympatizantov, od občanov.
Má odborné argumenty, ku ktorým sa pridáva čoraz viac svetových kapacít zo všetkých oblastí spoločenských a ekonomických vied.

Natíska sa teda otázka, koho to vlastne zastupuje Róbert Fico a strana SMER?
Ľudí, ktorí nemajú názor?
Ľudí, ktorí menia názor podľa počasia?
Ľudí, ktorých slovo nestojí ani za fajku močky?
Tomu neverí snáď ani on sám.

Ak niekto ako Fico hovorí, že je za a rovnako aj jeho 62 hlasov, je absurdné, aby svoj postoj a svoj mandát od voličov podmieňoval čímkoľvek.
Každým takýmto vyhlásením vzbudzuje nedôveru v hĺbku svojho presvedčenia.

Ak si nie je v tomto rozhodnutí istý  (čo je evidentné z mediálneho tápania), jediná jeho záchrana je hrať politickou kartou, ktorá by mu priniesla nejaký ten percentuálny bod v prieskumoch. To ale už skutočne nie je záujem Slovenska, ktorým sa tak vehementne oháňa. Je to jeho osobný záujem.

Na principiálne otázky sa odpovedá buď áno alebo nie.

A cisár je naozaj nahý.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?