Odpoveď na odpovede

Autor: Natália Blahová | 21.9.2011 o 0:50 | (upravené 21.9.2011 o 11:04) Karma článku: 12,11 | Prečítané:  1805x

Prečítala som si dnešný komentár pána Lukáša Filu s názvom Rozmýšľate ako Sulík alebo ako Mikloš? Otestujte sa! Kto hrá na Piane, text nájde na stránkach sme.sk, tí ostatní ho môžu čítať v tlačenom SMEčku. Keďže sa mi reakciu nepodarilo vtesnať do 600 znakov, dovolím si túto formu odpovede, pretože mám pocit, že ak si žurnalista kladie takéto otázky, je pravdepodobné, že si ich položí spolu s ním i niekoľko stoviek ľudí. A tým sa patrí odpovedať.

Autor v článku kladie otázky a ponúka tri varianty možných odpovedí na ne. Poďme teda poporiadku, rozoberme si otázky a skúsme nájsť z ponúkaných odpovedí tie správne.

Pán Fila, pýtate sa:

1. Prečo sa Sulík snaží tvrdiť, že ak Iveta Radičová spojí hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere, je to prejav jej ficomilstva?

Sulík sa nič podobné tvrdiť nesnaží. Sulík a my s ním tvrdíme, že je veľmi nepravdepodobné, že premiérka spojí hlasovanie o eurovale s dôverou vláde. A to práve preto, že pani premiérka nie je, ako vy hovoríte, ficomilná. Povedali sme presný opak - premiérkin životný princíp je čestnosť a slušnosť. Preto by podľa nášho názoru nepripustila, aby sa vlády znovu zmocnil Smer.

Keďže samotná otázka nie je príliš kóšer, asi nie je dosť dobre možné vybrať relevantnú možnosť z ponúkaných. Napriek tomu vaše ponuky odpovedí:

a) úprimne sa mu nezdá, že otázka je dosť významná na spájanie, veď ide iba o „cestu k socializmu", obnovu RVHP a rozvrat Európy

Otázka má veľký význam, no napriek tomu nie je vhodná na spájanie s hlasovaním o dôvere vláde. Z dôvodu, že táto vláda má od občanov mandát na vládnutie. Ľudia jej ho dali preto, lebo dôverovali, že prinesie spoločenskú, morálnu a ekonomickú očistu. Otázka eurovalu nemá dotyk ani s touto základnou filozofiou, ani s programovým vyhlásením vlády a dokonca ani s koaličnou zmluvou. A my naďalej veríme, že vláda v tejto zostave môže požadovanú zmenu priniesť.

b) preventívne hľadá niekoho, kto by z prípadného povalenia vlády mohol vyjsť ešte horšie ako on

Nehľadáme nikoho. Nemáme záujem o to, aby zo situácie niekto vychádzal horšie. Prvotným záujmom je, aby z toho vyšli najlepšie občania Slovenska. A to i za cenu, že budeme v dočasnej nemilosti našich koaličných partnerov.

c) zdá sa mu, že vzťahy v koalícii sú príliš ideálne, tak vnáša trochu korenia.

Vzťahy sú vzhľadom na takúto širokú koalíciu štandardné. V komunikácii štyroch partnerov je nemysliteľné, aby mali vo všetkých otázkach totožný názor. Táto problematika nie je prvá, v ktorej to zaškrípalo. No napriek nezhodám sme sa neodchýlili od napĺňania programového vyhlásenia vlády, ktoré je záväzkom na štyri roky a z ktorých budeme skladať občanom účet.

 

Ďalšia otázka:

2. Čo nesedí na Sulíkovom postoji k Ficovi?

Varianty odpovedí:
a) mal by mu verejne vyznávať lásku, veď práve vďaka nemu má šancu zablokovať val

Že verejne ani neverejne nebudeme vyznávať lásku tomuto človeku svedčí o tom, že nedôverujeme jemu, jeho strane, jeho slovu ani jeho politike. Preto nepoužívame jeho deklarovaných 62 hlasov, aby sme robili vládnu politiku.

b) nemal by strašiť jeho návratom, keď ho všetci z koalície vylúčili

Ficom netreba strašiť, Fico je reálna hrozba. Jednak tým, že vie ktorémukoľvek partnerovi ponúknuť bez škrupúl vládu a tiež tým, že sme boli s jeho schopnosťou neobmedzene vládnuť už oboznámení. Morálne hlbiny mečiarovských čias nechce zažiť žiaden slušný občan tejto krajiny.

Odpoveď na položenú otázku teda je, že na tomto postoji sedí všetko. Tento variant však nebol v článku uvedený.

Ďalšia polemika:
3. Na otázku, „čo sa stane deň po povalení valu u nás?" Sulík odpovedá, že Európa sa má dohodnúť, ako ho presadiť bez nás. Aká iná odpoveď by dávala väčší zmysel?

a) val je zlý, nech sa zrúti všade

Jedine pri tejto otázke nachádzam správnu odpoveď v uvedených variantoch.
Áno, euroval je zlý nástroj podpory, ide proti medzinárodným zmluvám a proti občanom zodpovedných štátov. Nemal by existovať.
My hovoríme -  back to basic - vráťme sa k hodnotám a pravidlám. K tým hodnotám a pravidlám, ktoré boli stanovené na začiatku. A na začiatku stála dobrá idea.
Hovorme pravdu, použime Occamovu britvu.
Odchylovanie od pravidiel a od základných morálnych noriem znamená spreneverenie sa samotnej myšlienke. A vtedy do bodky platí príslovie - cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami. 

Preto vyznieva ďalšia odpoveď na tretiu otázku ako výsmech nášho úsilia:
c) vyzerám azda, že ma trápi, čo sa okolo mňa deje?

Nech to pre vás vyzerá akokoľvek, my, čo sme prišli s mandátom svojich voličov chrániť ich záujmy, to budeme robiť aj naďalej. Neprísahali sme pri modrej vlajke s hviezdami, ale na Ústavu Slovenskej republiky:

"Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

Nevieme a nemôžeme ovplyvniť nič viac.
Ale ani nič menej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?