Politika mŕtvej opozície

Autor: Natália Blahová | 27.10.2011 o 11:11 | (upravené 9.1.2012 o 21:45) Karma článku: 13,88 | Prečítané:  2615x

Špekulácie o tom, kto s kým do volieb a do vlády sú ekvivalentom predpovedí veštkyne Teodory.  Povolebná matematika a elixír moci vytvoria realitu, ktorá sa v tejto chvíli nedá ani len vycucať z prsta. Mnohí politici dúfajú v krátku pamäť občanov. Dúfajú, že sa zabudne na to, čím ich zlákali v minulých parlamentných voľbách.

Nemusíme načrieť hlboko do pamäti, aby sme si spomenuli na časy Ficovej autokracie. 
Zbedačené opozičné strany sa nezmohli ani na to, aby vyslovili svoje názory, demonštrovali svoj nesúhlas, zjavili svoje opozično, nech už by ním bolo čokoľvek.
Ticho. Opozícia umrela. Bez prejavu, bez sily, bez emócií.

Jedinou relevantnou opozíciou v tomto predsmrtnom zmierenom stave boli médiá. Médiá, ktoré neprijali agóniu. Médiá, ktorým sa neťažilo konfrontovať Róberta Fica s jeho prešľapmi voči dobrým mravom a voči zákonom. Boli to tie médiá, tí redaktori, ktorým za odmenu nadával do idiotov.
Mŕtva a tichá opozícia. A jej opozitom -  idioti. Živí a čulí.

„Idio" v starej gréčtine značí odlišný, zvláštny. Idiot bol v starom Grécku zvláštnym človekom, ktorý sa odlišoval od väčšiny svojou oddanosťou cnostiam a morálke.  Preto šiel do politiky. Normálnym politikom ide o záujmy a sú vo väčšine. Zopár jednotlivcom ide o hodnoty, čím sa od väčšiny odlišujú. V starom grécku by ich označili za idiotov." (J.Banáš, Idioti v politike, 2007)

Označenia „idiot" sa teda dotknutí nezľakli.  Oni robili politiku. "Hulvátskym a idiotským spôsobom atakovali vládu Slovenskej republiky." (Doc. JUDr. R. Fico CSc.)
Písali, odhaľovali, riešili, lepili plagáty, kreslili, zobrazovali realitu. Realitu, ktorá trápila mnohých, no nik iný za nich nekričal.

Mŕtvy chrobák čakal štyri roky na svoju reinkarnáciu.

Pár týždňov pred voľbami, keď výsledky preferencií uznali SaS za partnera (či protivníka), sa pravičiari zobudili. Vyhoretí, kauzami poškvrnení hľadali nové témy. A dúfali, že to čo hovoria, bude v toku času zabudnuté.

Prečo im dali ľudia hlas?
Lebo dúfali, že prichádza komisár Cattani a porazí Chobotnicu.
Lebo si mysleli, že idú časy, keď ich dane pôjdu na ušľachtilé účely.
Lebo si mysleli, že nič horšie ako červená neexistuje.
Lebo verili v čierno-biely svet dobra a zla.

A realita?
Cattanimu ponúkli  prokurátora, ktorý je každým svojim verejným vyjadrením nestrannejší a nestrannejší, až je nestranný tak, že zabudol že stojí na strane spravodlivosti.
Je jasné, že dane občanov pôjdu na veľmi ušľachtilé účely. Zušľachtia imanie bánk, ktoré si svojimi rizikovými obchodmi a nehoráznymi úrokmi už svoju výhru raz uchmatli.
A že nič horšie ako červená neexistuje? Jedine ak použijete dvojitý meter. Koluje medzi pospolitým ľudom taký vtip. Vraj:
- Aký nadprirodzený chemický jav sa deje s platinou pod vplyvom modrej farby?
- Hrdzavie.
Ľudová tvorivosť isto o chvíľu zakomponuje do zbrusu nových vtipov aj modrých daniarov, lacné byty, prevenciu, ktorá stojí viac ako samotná povodeň, predražený cukor...
Menšie zlo je stále len zlom.

Komu klamstvo nevadí, oklame mnohokrát a mnohými farbami. Komu klamstvo prekáža, bude stáť za svojim slovom, lebo sľúbil a sľub je niečo, čo sa späť vziať nedá. 
Slovo a česť je viac ako moc. No nie pre každého.

Slová už dávno nepočúvam. Sledujem činy.

"Len idiot môže..." (Doc. JUDr. Róbert Fico, CSc., 2008)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?