Ak so SMERom nájdeme hodnoty

Autor: Natália Blahová | 18.2.2012 o 2:50 | (upravené 18.2.2012 o 9:39) Karma článku: 20,87 | Prečítané:  5047x

„S každým, nielen so Smerom si vieme predstaviť naše pôsobenie, ak hodnotovo a programovo nájdeme prienik," povedal v rozhovore pre HN Béla Bugár.  Je veľmi ťažké čítať tieto slová.

Je ťažké čítať, že politická strana Most-Híd, ktorá doteraz deklarovala svoju pravicovú orientáciu, hľadá programové pojítko so stranou, ktorá sa definovala ako ľavicová. 
Politické programy všetkých kandidujúcich strán sú už dávno na svete. Pán Bugár by teda už v tejto chvíli mal vedieť, či program strany Most-Híd je alebo nie je  kompatibilný s programom strany SMER-SD.
Hlavne z toho dôvodu, že SMER sa neunúval aktualizovať svoj program pre ďalšie volebné obdobie a teda je totožný s tým programom, ktorý predkladali verejnosti v roku 2010. Žiadny nový program. Pre tieto voľby nepohli ani prstom. Vystačili si s retušovaným lídrom na bilbordoch a s heslom - Ľudia si zaslúžia istoty. Program totožný, líder totožný, história sa meniť nedá. Iba ak - vysmažiť rezne pre obete.

Programový prienik

Nová doba však prináša nové zvraty. Napriek tomu, že Bugárovci ako nový politický subjekt pred rokom a pól odmietli programovú orientáciu strany SMER-SD a pridali sa k pravicovým stranám, dnes opäť a nanovo hľadajú svoje ukotvenie.
Slohové práce oboch subjektov - vznešene nazývané programami,  majú mnoho spoločného. Fico chce rovnako ako Bugár rozvoj podnikania. SMER chce rovnako ako Most-Híd to, aby bolo Slovensko suverénnym štátom v EÚ. Obaja chcú rovnako, aby bolo Slovensko právnym štátom a aby bola vymožiteľnosť práva na príslušnej úrovni. SMER aj Most-Híd chcú, aby klesala miera nezamestnanosti a aby sa zlepšovala ekonomická situácia krajiny.
Prienik je takmer absolútny. A takým bol aj v roku 2010. Pretože papier znesie veľa.

Čo teda Most-Híd vtedy odlákalo od koalície s Ficom?  Vidina moci? Z prieskumov už bolo zrejmé, že ak sa niekoľko strán spojí  a bude predvolebne deklarovať svoj koaličný potenciál, nadobudne silnú voličskú základňu nesenú vlnou antificovského odboja. Na tej vlne sa dá zviezť. 

Hodnotový prienik

Ak ste sa doposiaľ usmievali nad tým, že programy dvoch strán z úplne iného spektra majú prienik v programoch, mali by ste sa v tomto momente prestať usmievať nad tým, že ich predstavitelia hľadajú prienik v hodnotách. 
Evidentné je, že pre čelných predstaviteľov strany SMER-SD je hodnotou jedine hodnota finančná. Počínajúc jachtovým kurzom euro, pokračujúc netransparetnými kšeftami, okrádaním ľudí cez štátne tunely, prapodivným financovaním vlastnou hlavou, popíjaním koly v konšpiračnom byte až po prelezenie mafie do všetkých štátnych štruktúr.

S týmito ľuďmi hľadať "hodnotový prienik" znamená len jedno. Potreba sily, vlády a moci, aby mohli byť napĺňané ambície neukojených jednotlivcov.
Bez ohľadov. 
A toto už nie je politika. Vec verejná. Spravovanie štátu. Toto je drancovanie mocných na úkor bezmocných.

Preto je ťažko čítať, že Most-Híd hľadá so SMERom hodnotový prienik.
Hodnoty si totiž my predstavujeme úplne inak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?