Za prácu odmenu? Aké hanebné!

Autor: Natália Blahová | 24.2.2012 o 0:30 | (upravené 27.2.2012 o 15:59) Karma článku: 19,37 | Prečítané:  5593x

Dnes som si prečítala niekoľko bulvárnych článkov o tom, že zobrať za prácu odmenu je hanbou. V diskusiách sa k pohoršeniu pripojila početná suita tiežnadávajúcich, ktorí sa v zmysle prečítaného manipulatívneho textu pripojili k verejnému lynčovaniu človeka, ktorý si zaslúži našu pozornosť a vďaku.

Články neboli o darmožráčovi, ktorý roky vegetuje v štátnej správe za naše peniaze. Boli o človeku, ktorý opustil násobne lepšie platený pracovný post, aby prijal výzvu a pomohol Sociálnej poisťovni. Chcel dokázať, že to ide. Napriek tomu, že jeho predchodcovia deklarovali, že Sociálna poisťovňa je stratový podnik, že dôchodky nebudú a šetrenie je nemožné. 
Za rok a pól vytiahol Sociálnu poisťovňu z totálneho marazmu a nám všetkým priniesol do štátnej kasy 100 miliónov eur. Je to suma pre bežného človeka absolútne nepredstaviteľná. Len na vlastnej réžii SP ušetril dvadsať miliónov.

Minister práce má v úmysle mu udeliť za tento počin odmenu 55tisíc, ktorá je v pomere k ušetrenej sume 0,055%. Tých 0,055% znamená v prepočte asi tolko, ako keby niekto z vás ušetril či zarobil zamestnávatelovi 1000 eur a dostali by ste za to odmenu 55 centov.

Viete si predstaviť 100 miliónov? Ja nie. Neviem si predstaviť ani jeden milión. Neviem ani, čo by som si za to mohla kúpiť. Lebo také veľké peniaze nikdy v živote nebudem mať vo svojej moci. Ale ako politik si viem predstaviť všetko dobré, čo sa za tieto peniaze dá vykonať.

Ja vidím v 100 MILIÓNOCH eur to, že sa budú dať zachrániť zariadenia sociálnych služieb. Že materská pre pracujúce maminy sa bude môcť zasa zvýšiť. Že sa budú dať nájsť rodiny pre opustené deti. Že z tejto sumy budeme môcť sanovať dôchodky ľuďom, ktorí celý život pracovali. Že sociálnymi opatreniami nemusíme zvyšovať schodok štátneho rozpočtu, ktorý sa plazí v maximálnych krivkách.

Pán Luboš Lopatka je skvelý manažér a dosiahol progres, ktorý je v rámci inštitúcií štátnej správy nebývalý, neobvyklý a unikátny. Za ostatných 20 rokov sme nemali na tomto poste progresívnejšieho manažéra.
Nechce sa mi veriť, že mu jeho odmenu chceme závidieť. Práve v časoch, keď sa dozvedáme, ako politickí nominanti lundrujú štátny majetok a obohacujú sa vďaka svojmu postu. V čase, keď vidíme, ako im prisluhovačstvo k mafiánskym skupinám prináša osobné výhody vo forme desiatok miliónov eur. Ako snovajú siete na to, aby okradli štát. A teda každého z nás.

A zrazu je tu človek, ktorý prináša hodnoty. Za tie hodnoty ho chce niekto verejne pochváliť. No dočká sa iba verejnej hany.
Ak si premiérka myslí, že si pán Lopatka zaslúži odmenu, no menšiu než je maximum, je to chyba v zákonoch. Pretože doposiaľ historicky najvyšší prínos mal pán Lopatka. A zákon neustanovuje pomer výnosu a odmeny. To v zákone chýba a to tam treba zaviesť. Aby štátny manažér nebol, tak ako dnes, vystavený potupe len za to, že niekto navrhol sumu jeho odmeny za vykonanú prácu.

A ja sa s plnou vážnosťou pýtam - naozaj si chceme v štátnej správe chovať exotov, ktorí tam prídu iba vegetovať za honosný plat?
Ak áno, potom odtiaľ pokojne vyháňajme ľudí, ktorí tvrdo makajú pre naše dobro a aby pre všetkých nás šetrili peniaze, ktoré sa dajú účelne využiť.

Naozaj sú pre nás lepší zlodejíčkovia, zlodeji a banditi, ktorí si tajne nakradnú sumy o dve nuly vyššie ako je odmena? 
V tom prípade máme oči zalepené páskou, relativizujeme morálku, negujeme snahu a ignorujeme výsledky.
Neprekážalo nám, že doteraz v štátnych kreslách sedeli darmožráči bez výsledkov, ktorí neproduktívne požierali a požierajú štátne a teda naše financie a nehanebne sa nechajú odprevádzať oveľa väčšími sumami?

Neverím, že je skutočne možné, že tajne ukradnutých 10 miliónov sa Vám zdá stráviteľnejších než 50tisíc legálnej odmeny za vykonanú prácu.

Pán Lopatka bol nominovaný na manažéra roka 2011. Prv, než pod tlakom médií hodíte kameňom, vedzte aspoň niečo málo o jeho práci. Ja si ho za to, čo dokázal, veľmi vážim. A som presvedčená, že mu ani nachvíľu nešlo o odmenu, ktorá mu je momentálne ponúkaná. Svoju robotu jednoducho poňal ako výzvu a robil všetko pre to, aby "firma" mala dobré výsledky.

Firma = štát = my

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?