Podajú žalobu aj na ombudsmanku?

Autor: Natália Blahová | 7.12.2012 o 13:05 | (upravené 7.12.2012 o 21:53) Karma článku: 20,48 | Prečítané:  3398x

Približne pred mesiacom som podala v zmysle svojich občianskych povinností trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania niekoľkých závažných trestných činov medzi inými aj z obchodovania s deťmi.  Ide o hanebné zanedbávanie povinností zo strany Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CIPC).  Fatálne následky ich zlyhania si odniesli nevinné deti. Tie, ktoré zostali za hranicami štátu bez pomoci a ochrany úradov a svojich najbližších.

Na môj podnet iniciovala Lucia Nicholsonová poslanecký prieskum, ktorý bol zameraný na tzv. nútené adopcie a na medzištátne osvojenia. Nútené adopcie reprezentuje mediálne známy prípad detí Boórových.  A príklad medzištátneho osvojenia v ponímaní slovenských úradov ste čítali v mojom minulom článku.

Poslanecký prieskum dopadol katastrofálne. Jednak svojimi výsledkami a jednak samotným priebehom. V prípadoch „nútených adopcií" poskytli poslancom iba odpisy zo spisu. Avšak to, čo zabránili preskúmať poslancom, to už nemohli zabrániť preskúmať Kancelárii verejnej ochrankyne práv.

Kancelária ombudsmanky preskúmala spisy detí, ktoré odobrali rodičom hlavne vo Veľkej Británii. Na základe analýzy konania skonštatovali, že takmer vo všetkých skúmaných prípadoch boli hrubým spôsobom porušované práva detí. A to hlavne pre zanedbávanie povinností zo strany kompetentných úradníkov na ministerstve práca a na CIPC.

V prípadoch, kedy anglická strana vyzývala slovenské úrady, aby sa zapojili do súdneho konania,  odpoveďou bolo - „nemáme záujem". V prípadoch, keď vyzývala anglická strana slovenských úradníkov ku konzultáciám aspoň videokonferenciou, odpoveďou bolo - „nemáme záujem".   V prípadoch, kedy mohlo Slovensko požiadať o návrat detí domov, odpoveďou bolo - „nemáme záujem".

Ombudsmanka sa na tlačovej konferencii vyjadrila, že týmto prístupom ministerstvo a CIPC spôsobilo nevratné a fatálne ublíženie deťom a celým rodinám a to tým, že v mnohých prípadoch prišlo až k nezrušiteľnému osvojeniu. Vinou slovenských úradníkov.

A čo na to dotknuté osoby?
Nuž dali o sebe počuť krátko po tom, čo boli odprezentované výsledky poslaneckého prieskumu.
Dve „kompetentné" dámy poslali prostredníctvom svojich právnikov Lucii Nicholsonovej výstrahu, že ak sa bude naďalej zapájať do verejnej diskusie so spomínanou tematikou, podajú na ňu žalobu, že hanobí ich dobré meno. Kde nabrali pocit, že dobré meno majú, zostáva jednou veľkou záhadou.

Bývalá riaditeľka CIPC si dokonca na kameru dovolila povedať to, že zastávanie sa práv slovenských detí, je zo strany nového vedenia iba plytvaním prostriedkov daňových poplatníkov. Drzosť, otupelosť a katastrofa štátneho úradníka.

Bývalá ministerka zas vytelefonovávala do redakcie JoJ a riešila s nimi vhodnosť zaradenia reportáže. V súvislosti s mojim minulým článkom vraj operovala tým, že to určite nemôže byť pravda, pretože dievčatá sú u dobrej kresťanskej rodiny. Zaujímavé bolo, koľko mala zrazu informácií o prípade a to napriek tomu, že v spise stojí, že dievčatá sa hrajú už 6 rokov s plyšovými hračkami a nikto kompetentný  zo Slovenska ich po celé dlhé roky nevidel ani nekontaktoval.

No a náš ctený zástupca pri OSN usporiadal podivuhodné konferencie na tému ochrany práv detí, z čoho sa napokon vykľulo pojednanie o tom, ako veľmi je nedôveryhodná profesionálna matka, ktorá mala a má iba jediný záujem, aby sa úrady presvedčili, či sa jej dievčatám dobre vodí.  Miesto toho sa dočkala verejného okiadzania. Na odbornej konferencii pod gesciou OSN.

Na ministerstvo pozvali aj mňa, aby mi ústne odpovedali na môj otvorený list, aby mi povedali, že všetko je v najlepšom poriadku a že tie rodiny by prišli o deti aj na Slovensku, lebo sú to také divné rodiny. Panie tvrdili, že mi bohužiaľ podrobnosti nemôžu povedať. Naštrbiť dôveru v rodinu sa im však nebridilo. A tiež mi zo zrejmých dôvodov nemohli povedať ani to, že tieto deti  si tak nejak zabudli vypýtať  domov.

Na dôvažok, aby verejnosti zalepili oči, začali sa samoauditovať. To znamená, že pracovníci ministerstva sa pohrabkali v spisoch ministerstva a CIPC.  Nasledovať by mala akási správa z tejto samokontroly. Podľa mojich informácií je audit dávno ukončený.
Zo záhadných dôvodov však táto správa zostala do tejto chvíle utajeným materiálom. Môžeme sa len dohadovať, prečo tomu tak je. Asi  najmä pre to, že ombudsmanka už záver svojho auditu prezentovala a ten ministerský audit by pri ňom možno vyzeral ako výsmech nám všetkým.
Pýtajte si ho, páni novinári. Možno sa dobre pobavíme.

Všetky spomínané osoby sedia naďalej na svojich miestach. Trestného stíhania sa neboja. Naopak, sami hrozia žalobami. Napriek tomu, že dve nezávislé kontroly - poslanecký prieskum a audit kancelárie verejnej ochrankyne práv - zistili, že títo „kompetentní"  pracovníci svojim nekonaním, či už účelovým alebo nedbanlivostným spôsobili traumu stovkám detí a nenávratne  poznačili celý ich život a život ich rodín.
Z toho, čo obe kontroly uvádzajú, nešlo o ojedinelé prípady. Vtedy by ich pokánie snáď postačovalo. No oni naďalej hája svoje trápne barikády a ani slovo „prepáčte" od nich zrejme žiadna rodina nebude nikdy počuť. Tu však nejde o ojedinelé omyly, ale  ide o masívne poškodzovanie práv a právom chránených záujmov detí. Najmenších slovenských občanov, za ktorých niesli títo úradníci plnú zodpovednosť.


Rada Európy nás rezolúciou vyzýva, aby sme tieto chyby okamžite napravili, pretože práva detí boli pošliapané. Máme vytvoriť lepší právny rámec, prijať novú legislatívu a zabezpečiť, aby sa už nikdy nič podobné nemohlo zopakovať. Nuž a kto bude u nás tvorcom tejto novej a lepšej legislatívy? Práve tí, ktorí majú na svedomí  tento rozvrat a ktorým išlo o deti až v poslednom rade.

Som zhrozená, pobúrená a nešťastná z toho, že existovali  a existujú takéto hnilé kúty, do ktorých svetlo nikdy nepreniklo a kde si mohli úradníci konať  alebo nekonať svojvoľne, bez kontroly. A zrejme aj bez svedomia. Kým sa nám títo ľudia budú vyškierať do tváre, sú v ohrození ďalšie životy detí.

Vyzývam teda ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, aby konal. Aby odvolal a prepustil všetkých riaditeľov a úradníkov, ktorí sú za toto hanebné zanedbávanie zodpovední. Spreneverili sa svojej misii, svojej pracovnej náplni, zradili dôveru občanov a sú zodpovední za strádanie detí. Ich ďalšie pôsobenie na ich postoch je neprípustné.

Vyzývam ministra, aby pripravil veľké vládne novely Zákona o rodine a Zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele. Aby ich pripravoval so skutočne kompetentným tímom a nie s takými ľuďmi, ktorí si vopred pripravia v zákonoch medzery, aby ich mohli obchádzať.

Vyzývam ministra práce, aby pripravil také interné normy, ktoré zabránia akejkoľvek svojvôli zo strany úradníkov. Ktoré zabránia tomu, aby slovenské deti zostali za hranicami bez pomoci. Vyzývam ho, aby všetkými  dostupnými prostriedkami zabránil tomu, aby sa naše deti stali obchodným artiklom.

Vyzývam ministra práce, aby zabezpečil implementáciu zákonov a to tak, že budú zárukou dodržiavania práv a právom chránených záujmov všetkých detí.

Nič na svete nie je ohavnejšie, ako ubližovanie deťom. Ohavnosť tkvie v tom, že sa ubližuje malým ľudským tvorom, ktorí sa nevedia brániť, nepoznajú svoje práva a absolútne dôverujú svetu dospelých. Lebo nič iné im nezostáva. Zradiť túto ich dôveru, znamená zradiť všetko ľudské, čo je v nás.  Už to viac nedopusťme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Jány bojuje o druhé finále, Gelle bol suverénny

Sledujte 10. deň olympiády minútu po minúte.

Dobré ráno

Dobré ráno: Účty si už vybavujú aj prokurátori

Spor v silových zložkách ďalej eskaluje.


Už ste čítali?