Papagáj roka

Autor: Natália Blahová | 14.12.2012 o 11:30 | (upravené 14.12.2012 o 11:39) Karma článku: 19,70 | Prečítané:  4178x

V historickej budove Národnej rady prebiehal Galavečer pri príležitosti udeľovania cien za rozvoj ľudských práv na Slovensku. Pred budovou v treskúcom mraze stálo niekoľko desiatok ľudí, aby tým vo vnútri dali najavo, že skutočne nie je čo oslavovať.

Včera sa konal už štvrtý protest na podporu Ivany Boórovej a jej detí. A nielen ich. Martinko a Samko sa stali symbolom všetkých detí, ktoré boli neprávom odtrhnuté od svojich rodičov, ktoré zostali bez pomoci svojich najbližších a bez pomoci úradov za hranicami našej republiky. Sú symbolom toho, ako veľmi sa dá prehrešiť proti ľudským právam a právam dieťaťa. Čaká ich súd, ktorí rozhodne o tom, či dostanú pod stromček darček zo všetkých najkrajší - jeden druhého.

Pochybenia a nekonanie slovenských úradov im túto situáciu spôsobili. Ombudsmanka sa vyjadrila, že týmto prístupom ministerstvo a Centrum spôsobilo nevratné a fatálne ublíženie deťom a celým rodinám a to tým, že v mnohých prípadoch prišlo až k nezrušiteľnému osvojeniu. Vinou slovenských úradníkov.

A dnu v historickej budove Národnej rady sa konal Galavečer, na ktorom boli zúčastnení mnohí, ktorých pracovnou náplňou je chrániť deti. My vonku sme boli z tejto ignorancie smutní a pobúrení. Pretože vieme, čo všetko mohli títo ľudia urobiť a čo neurobili to. Preto sme ich za zásluhy odmenili.

Ocenenie s názvom Papagáj roka, sme udeľovali za najčastejšie papagájovanie slovného spojenia - "v najlepšom záujme dieťaťa". Ocenenie získali tí predstavitelia verejnej správy, a tí kompetentní, ktorí sa z titulu svojho postavenia mali venovať právam detí. Napriek tomu sme z ich strany žiadne činy nevideli. Počuli sme len floskule, ktorými bránili svoje vlastné profesné zlyhania a nečinnosť.

Ocenení boli:

Alena Mátejová - bývalá riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže 
Ocenenie získala za to, že o jej činnosti a činnosti Centra nikto nikdy nechyroval. Bohužiaľ o ňom nepočuli najmä tí, ktorým mala svojou činnosťou pomáhať a stáť pri nich. To, že je ocenená právom, dokazuje sama svojim výrokom o tom, že jej nástupkyňa pani Císarová osobnou angažovanosťou  a prítomnosťou na súdnych konaniach míňa peniaze daňových poplatníkov. Je pravdou, že pani Mátejová za celú dlhú dobu pôsobenia v úrade svojou osobnou angažovanosťou neutratila ani jeden cent.

Nadežda Šebová - generálna riaditeľka sekcie sociálnej a rodinnej politiky
Za nedobytné ministerské dvere, na ktoré klopali desiatky rodičov so žiadosťou o pomoc, a ktorej sa nikdy nedovolali. Ocenili sme celú jej sekciu a zvlášť Odbor stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny. Za tú odbornosť, za tú stratégiu a za tú ochranu. Ktorej sa spreneverili.

Peter Guráň - člen výboru OSN pre práva dieťaťa
Za hlboký nezáujem zaoberať sa záujmami dieťaťa. Čo všetko z titulu svojej významnej funkcie mohol ovplyvniť sa nedozvieme, pretože to neovplyvnil. A zdá sa, že ani nikdy neovplyvní.  Preto sa pýtame, načo je slovenským deťom takýto zástupca?
Poslali sme do OSN plnohodnotného náhradníka - papagája.

Zuzana Chudá - konzulka, pracujúca na slovenskej ambasáde v Londýne
Ocenenie jej bolo udelené za budovanie mimoriadne dobrých medzinárodných vzťahov aj to najmä s pracovníkmi socialservisu a tiež za to, že nepochopila zmysel svojho poslania. Snáď jej papagáj pripomenie každého človeka, ktorí sa na ňu obrátil s prosbou o pomoc a bez jej pomoci sa odvrátil.

Jozef Mikloško -predseda spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar
Za to, že ako jediný mimovládny subjekt uvádzaný Centrom pre medzinárodnoprávnu ochranu detí mal možnosť ovplyvňovať situáciu pozitívnym smerom. Mal možnosť upozorňovať na chyby, zanedbania a zlyhania. Mal možnosť podieľať sa ako mimovládny subjekt na zmenách a mal ich iniciovať. Ako člen spolupracujúcej organizácie vedel, čo sa deje so slovenskými deťmi. Týmto deťom z titulu svojej funkcie bohužiaľ daroval iba úsmev. Papagáj roku za najčastejšie papagájovanie viet o najlepšom záujme dieťaťa mu právom prináleží.

Na proteste odzneli požiadavky protestujúcich s nádejou, že budú vyslyšané a že bezprávie, ktoré bolo a je na deťoch páchané sa už nikdy viac nezopakuje. Odmena za statočnosť patrila najmä rodine, ktorá sa stala symbolom boja za svoje práva a za práva svojich detí.

Protest organizovali dámy, ktoré sú dušou facebookovej stránky "Ivana Boórová. Slovensko, pomôžme jej vrátiť deti späť". S týmito mladými dámami som v kontakte od založenia stránky. Sú plné sily, odhodlania, nadšenia. A nádeje, ktorú rozdávajú. Nádeje, že veci sa dajú a musia riešiť. Protesty organizujú už od leta v mnohých mestách Slovenska. Sú tým najsilnejším volaním po zmene.  
Vedeli, že týmto kauzám sa venujem. No nie preto, aby som robila PR strane. Ale preto, že som sociálna poradkyňa a moja práca je zameraná na náhradné rodičovstvo. Preto ma na tento jeden protest prizvali ako spoluorganizátorku. Bola som tam z presvedčenia. Z presvedčenia, že v tejto krajine boli práva detí po dlhé roky, napriek deklaráciám v úbohom stave. Z presvedčenia, že je nevyhnutné zásadne to zmeniť.

Preto si vyprosujem, aby sa minister Lajčák snažil politizovať túto tému trápnymi tlačovými vyhláseniami a aby z nej robil politický boj. Za protestami nestojí žiadna politická strana. Tu nejde o farbu trička, ale o deti. Uráža tým organizátorov a rovnako tým uráža aj ľudí, ktorým mal v ich ťažkej situácii pomôcť.

Miesto strieľania do politických konkurentov sa od neho a od ministra práce Richtera očakáva, že pripravia nepriestreľné legislatívne opatrenia a vyvodia personálnu zodpovednosť za pochybenia štátnych úradníkov v minulosti. 

A potom bude ten pravý čas na oslavu ochrany ľudských práv.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?