Za veľa peňazí, málo muziky

Autor: Natália Blahová | 6.11.2013 o 8:17 | (upravené 11.8.2014 o 9:22) Karma článku: 2,02 | Prečítané:  680x

Predvolebný rozhovor s Natáliou Blahovou, kandidátkou na poslankyňu TTSK.

 

Z médií a z vašich blogov na sme.sk si všimli, že ste riešili hrozné prípady, v ktorých bolo podozrenie z obchodovania s deťmi. Ako sa to vyvíja dnes a čo bolo pre vás najťažšie?

V súčasnosti je rozbehnuté trestné stíhanie pre podozrenie z viacerých zločinov, napríklad obchodovania s deťmi, z korupcie a za zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Najťažšie iste bolo, zoznamovať sa s jednotlivými osudmi detí. Desivý bol prípad dvojčiat, z ktorých jedno skončilo v Nemecku a druhé vo Švajčiarsku. Dvojročné deti, bračeka a sestričku začali pripravovať na medzištátne osvojenie. Bola to pre nich šanca na novú rodinu. No uprostred procesu ktosi chlapčeka vyradil spomedzi vhodných detí. Do jeho zložky vpísal, že chlapec má vážne postihnutie sluchu a že nie je a nebude schopný vytvárať si v živote trvalé citové väzby.

V prvom rade - postihnutie sluchu v žiadnom prípade človeku nezabráni vytvárať si vzťahy s inými ľuďmi. A už vôbec nie so svojou sestrou - dvojčaťom, ktorá bola vtedy jedinou jeho blízkou rodinou.
So zdesením sme sa od pracovníčky agentúry neskôr dozvedeli, že chlapec mal dokonca údajne iba zápal stredného ucha. adopcie_babo.jpg
Netuším, komu a prečo vyhovovalo toto roztrhnutie súrodencov. Jeho sestrička bola zakrátko adoptovaná do zahraničia. Chlapček strávil bez nej ďalšie tri dlhé roky v detskom domove. A čuduj sa svete, v jeho piatich rokoch ho znova zaradili do programu medzištátnych osvojení. A do toho istého spisu, kde pred tým napísali, že je retardovaný, neskôr napísali niečo úplne iné. Že chlapec je milý, inteligentný, rád sa hrá a má dobré vzťahy s rovesníkmi.
No a samozrejme, že milého chlapčeka si okamžite osvojila rodina v zahraničí. Ale v úplne inom štáte.

Noví rodičia chlapčeka z dokumentov zistili, že má sestričku dvojča. Vyhľadali ju a začali budovať nemecko-švajčiarske rodinné priateľstvo, aby deťom zachránili súrodenecké puto. Prejavili viac empatie a zdravého rozumu než tí, ktorí mali v náplni práce strážiť najlepší záujem detí.
Prípadov bolo viac a všetky sa vyznačovali nešetrnými zásahmi do osudov detí. Každý jeden prípad vzbudzoval ľútosť, súcit ale aj hnev nad tým, že nič z toho sa už dnes nedá napraviť.

V tejto súvislosti ste v médiách poukazovali na státisícové zmluvy medzi slovenskými inštitúciami a zahraničnou adopčnou agentúrou.  Hovorili ste o konflikte záujmov a závažných korupčných podozreniach. Je komplikované sledovať takéto finančné toky?  Trúfali by ste si obmedziť aj šafárenie vo VUCke?

K takýmto zisteniam vás privedie intenzívne hľadanie odpovedí, skúmanie súvislostí a poznanie problematiky. Neustále som narážala na nespoluprácu, ignoranciu a podceňovanie problémov. To však nesmie odradiť, pretože odpovede vám nikto neprinesie na striebornom podnose. A tí, ktorých sa to týka, urobia možné i nemožné pre to, aby ste sa prestali pýtať. tt.jpgčo sa týka vyšších územných celkov - v súčasnosti ich považujem za obrovskú zmäť nekoncepčne pospájaných kompetencií. A keďže je pre občanov neprehľadné to, čo VÚC robí, sú tým pádom neprehľadné aj toky financií a nakladanie s majetkom.   VÚC je umelým medzičlánkom. Nie je zastrešujúcim orgánom a nemá možnosť koordinovať aktivity celého regiónu. Hýbe sa iba vo svojich kompetenciách a tie sú rovnako umelo vygenerované a nezávislé od postupov miest a obcí.  Samosprávne kraje nekopírujú ani prirodzené regióny. Obzvlášť Trnavský samosprávny kraj. Je absolútne nemysliteľné, aby ktokoľvek ku svojmu kraju pociťoval regionálnu príslušnosť, keď spája ľudí od Dunajskej Stredy až po Skalicu. A úradníci toto nesúrodé územie majú z Trnavy spravovať. Odtrhnuté od života, od ľudí, od reality.

Kde môžeme vidieť podľa vás tieto dôsledky chaotického pôsobenia župy?

Kompetencie župy naozaj nemajú žiaden koncept. Spravujú len drobnú čiastku zo zdravotníctva, zo školstva, zo sociálnej oblasti, športu či kultúry. Veľmi zle je nastavené tiež to, akou formou sa delia o správu ciest so štátom a obcami.
Mnohé z toho, čo robia samosprávne kraje by vo svojej réžii zvládli obce určite oveľa kvalitnejšie, pretože sú bližšie k občanom a lepšie poznajú ich potreby.
V súčasnosti veľkú časť rozpočtu pohltia cesty a zadlžené nemocnice. Ostatné oblasti sú tým pádom zákonite finančne podvyživené.
Tento model správy regiónu je drahou nadstavbou, ktorá ročne zhltne viac ako 100 miliónov eur. Bez toho, aby sa dal sledovať akýkoľvek plán rozvoja. Pretože na to jednoducho župa nemá skutočný dosah.

Ako by ste tento problém riešili?

VUC nás stoja mnoho peňazí a napriek tomu sú ich právomoci obmedzené. V súčasnom stave ich existencia nemá význam. Tak ich buď zrušme, alebo im pridajme také právomoci, aby sa stali skutočným tmelom regiónu. Aby ich práca bola zrejmá, viditeľná a transparentná. Viete napríklad vy, čo robí a čo má na starosti vaša župa?
Nie je zastrešujúcim orgánom a v skutočnosti nemá žiadnu zodpovednosť za rozvoj kraja . Má len dielčie úlohy a kvôli tým je zriadený tento obrovský aparát úradníkov. To je jadro problému.
Preto sa už dlhodobo snažím presadzovať zmenu fungovania samosprávnych krajov aj pred poslancami Národnej rady, ktorí majú na to priamy vplyv. Žiaľ zatiaľ neúspešne, ale kto ma pozná vie, že sa len tak ľahko nevzdávam.

blbmal.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?