reklama

Ak sa svojho práva vzdáte, iní rozhodnú za vás

Rozhovor s Natáliou Blahovou, kandidátkou na poslankyňu TTSK.

Písmo: A- | A+

Kandidujete za poslankyňu VUC. Cestou na tento rozhovor som strávil hodinu v kolónach. Veľmi ma to nahnevalo. Viete, ako sa to dá zmeniť?Z pozície bežného občana je absolútne nemožné zasiahnuť do chodu VÚC. Na oficiálnej internetovej stránke nenájdete žiadne informácie o tom, kedy sa bude konať najbližšie zastupiteľstvo a čo bude na programe schôdze. Ľudia sa tam nedozvedia nič o možnostiach pripomienkovania návrhov ani nenájdu záznamy o rokovaniach komisií. Verejnosť sa na zasadaniach zúčastňovať nemôže a z rokovaní si nemôže pozrieť a ani vypočuť žiaden záznam z archívu.
Takže ak máte záujem na tom, aby sa cesty a dopravná situácia v kraji zlepšila, čaká vás depresívne pátranie po tom, koho a akým spôsobom treba oficiálne osloviť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Nuž a cesty sú samostatnou a nešťastnou kapitolou z hľadiska rozloženia financovania aj správy. Práve preto je na celom Slovensku aj v našom kraji toľko rozbitých ciest, ktoré sú nebezpečné nielen pre motoristov. Pritom zhltnú obrovské množstvo financií.
No na stránkach TTSK napríklad neexistuje prehľadný zoznam alebo mapa ciest, ktoré sú pod správou kraja. Mapy cestnej siete sú uverejnené v nečitateľnej veľkosti, takže sa z nich nedozviete nič.
Takýto postoj župy k občanom je neprekonateľnou prekážkou v bežnej komunikácii. Pre riešenie bežných problémov ľudí je kontakt so župou bezpredmetný. Vyplýva z toho, že župa občanov nechce a nepotrebuje počuť. Že svoje aktivity vyvíja len na základe svojich vlastných uvážení. Že potreby, návrhy a námety, ktoré ľuďom bežný život prináša, sú pre župu vlastne obťažovaním.
Poslanci ani úrad župana nie sú pod dostatočnou verejnou kontrolou. Ak proti záujmom Slovenska hlasuje poslanec Národnej rady, občania sa o tom majú možnosť dozvedieť z internetových stránok parlamentu, alebo z médií.
Ak hlasuje župný poslanec proti záujmom svojho kraja, nedozviete sa to ani zo samotnej zápisnice zo zasadania. Budete vedieť iba to, či bol daný návrh schválený alebo nie. Nedozviete sa, kto a ako hlasoval a tiež sa nedozviete prečo tak hlasoval, keďže si záznam nemôžete pozrieť ani z archívu.
A ruku na srdce, napadlo by vás, čítať si po večeroch niekoľkostranové písomné záznamy zo zasadania VÚC?
Takže verejná kontrola prostredníctvom vašich poslancov tiež nie je možná.
Mojim cieľom je vplývať na zmenu súčasného stavu tak, aby občania vedeli o mohli priamo ovplyvňovať činnosť samosprávnych krajov. Aby mali prehľad, kontakt, aby mohli svojimi návrhmi a riešeniami prispievať k zveľaďovaniu svojho kraja.

Verím, že sa vám to podarí. Čo vy ako Trnavčanka vnímate okrem ciest ako zásadný problém regiónu?Vnímam jeden obrovský paradox. Najväčší objem financií samosprávnych krajov strávia nemocnice, školy, cesty a sociálne služby. Napriek tomu práve tieto oblasti sú najväčším problémom v našom regióne. Cesty sú rozbité, nemocnice živoria a ich zadlženie je v astronomických výškach, stredné školy majú klesajúcu kvalitu a zhoršujú sa podmienky na vzdelávanie detí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Zvláštnou kategóriou sú sociálne služby a najmä zariadenia sociálnych služieb, ktorých je katastrofický nedostatok. V nekonečných zoznamoch žiadateľov čakajú zástupy ľudí, ktorí majú na služby právny nárok, no nezostáva im nič iné, než morbídne čakať na úmrtie iného klienta.
Pritom do administratívy VÚC ide zhruba 10 miliónov eur ročne.
Preto je na mieste otázka, či takéto správne usporiadanie a existencia vyšších územných celkov má naozaj opodstatnenie.
VÚC nemajú možnosti ani prostriedky na to, aby spravovali všetky tie oblasti, ktoré im z pridelených kompetencií prislúchajú. Aj v prípade, ak sa sústredia len na najzávažnejšie problémy, nie sú schopné ani tam zaznamenať viditeľný progres.
Občan sa k aktívnej tvorbe zmien nedostane a slovo „kraj" je pre neho neidentifikovateľný pojem. Pretože je projektom umelého rozkúskovania Slovenska na celky, ktoré k sebe nepociťujú žiadnu spolupatričnosť. Veď akú by k sebe mali pociťovať príslušnosť občania z okresu Skalica a tí z Dunajskej Stredy? Každý región má odlišné problémy a tie sa líšia na okresnej, nie na krajskej úrovni.
Zasadania zastupiteľstva VÚC sú jedine o tom, kam s majetkom, kam s peniazmi, kam s pozemkami.
Z toho vyplýva, že VÚC je len správcom vyprodukovaných hodnôt. Je prerozdeľovačom peňazí. Nemá žiadny význam z hľadiska manažmentu a celkového zastrešenia kraja, ktorý zahŕňa 7 nesúrodých okresov.
Nevie a nemôže zastrešovať aktivity v kraji, pretože nie je ústredným orgánom. Má pridelené len niektoré a dielčie úlohy, ktoré majú na chod kraja marginálny vplyv, lebo sa nedajú koordinovať so zámermi miest, obcí, ani s celoštátnymi zámermi.
Som presvedčená o tom, že ak by sa tieto kompetencie rozdelili rozumne medzi mestá, obce a štát, VÚC by stratili opodstatnenosť svojej existencie. Preto sa pýtam, na čo je tu tento medzistupeň zvaný „samosprávny kraj", ak sa sám nevie a nemôže spravovať.
Jeho zrušením by sa ušetrili desiatky miliónov eur a občania by svoje potreby adresovali tam, kde sú im kompetencie najbližšie. Ich mestá a obce. Decentralizácia musí smerovať k okresom, nie k takto nerozumne a umelo štrukturovaným krajom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo považujete za svoju najväčšiu výhodu oproti ostatným kandidátom na poslancov VÚC? Prečo by som vás napríklad ja mal voliť? Nemám pre vás dôvody, pretože ani ja nepoznám vás a teda neviem, prečo by ste ma mali voliť. 
Ale mám dôvody, prečo kandidujem. A ak sa tieto dôvody zhodujú s vašimi, potom budem rada. 

Obrázok blogu


Chcem zblízka spoznať fungovanie župy, pretože do tejto chvíle ju považujem za netransparentný medzičlánok medzi štátom a obcou. Je pre mňa len prerozdeľovačom veľkých financií. Predpokladám, že túto administratívu by zvládli obce a štát.
Tieto názory so mnou zdieľajú moji traja kolegovia, ktorí rovnako kandidujú za poslancov TTSK. Sú to Marián Viskupič, Marek Krupa a Matej Šrubař.
Všade tam, kde to bude možné, chceme pracovať na tom, aby VÚC prenechali rozhodovanie obciam, aby sa s nižšími kompetenciami znižovali aj príjmy, aby sa znížil počet zamestnancov a poslancov a v konečnom dôsledku, aby nemal VÚC dôvod na existenciu. 
Predpokladáme dlhú a tŕnistú cestu. Istoty nesľubujeme. Sľubujeme snahu.
Popri tom sa ja osobne budem venovať hlavne sociálnym službám, sociálnym zariadeniam a školám. Lebo to je mojou odbornosťou a viem, že v tejto oblasti sú na všetkých frontoch fatálne problémy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Držím Vám palce a prajem veľa úspechov pred a najmä po voľbách počas práce poslankyne.

Ďakujem srdečne. No v najdôležitejšom rade by som Vás i všetkých vašich čitateľov chcela veľmi poprosiť, aby ste využívali svoje volebné právo a v sobotu 9.11 prišli k volebným urnám. Desiatky rokov boli voľby fraškou organizovanou komunistickými pohlavármi a vôľa ľudí bola pre nich reálnym ohrozením. Slobodné voľby sú vykúpené veľkými obeťami. Dnes sú možnosťou pre každého občana, aby sa svojím rozhodnutím podieľal na tom, ako budú spravované veci verejné. Ak sa tohto svojho práva vzdáte, iní rozhodnú za Vás.

Želám Vám pokojné a šťastné dni!

Natália Blahová

Natália Blahová

Bloger 
  • Počet článkov:  369
  •  | 
  • Páči sa:  49x

Som sociálna poradkyňa. Ľudské práva, práva dieťaťa, rodinná a sociálna politika sú témy, ktorými sa zaoberám celý svoj pracovný život. Túžim po slušnom štáte, ktorý by fungoval pre ľudí a myslel aj na tých najslabších. Zoznam autorových rubrík:  RodinaúvahyPoéziapocitovkyknižnicaKomentáreu násPolitikafotonezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu