Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jiřina Prekopová: Podmienečná láska je bezcenná (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Toto by som dala

do kameňa vytesať, alebo ako nezrušiteľný banner umiestniť na webové stránky strelených mamičkovských portálov.
 

 

Sú veci, v ktorých sa s pani Prekopovou dá súhlasiť, ale aby som doplnila informácie, ide o človeka, ktorý vymyslel metódu pevného objatia. Ide o veľmi kontroverznú metódu, ktorej pozitívne efekty neboli nikdy verifikované vedeckými metódami. Čo je smutné, v dôsledku silného objatia, počas ktorého matka sedí na dieťati došlo už aj k úmrtiu.
Odporúčam si prečítať tieto články:
http://psychologie.cz/metoda-p...
http://psychologie.cz/stop-ter...
 

 

Dievčatko zomrelo v USA, kde bola HT praktizovaná práve spôsobom, že rodič mal zaľahnúť dieťa. No Terapia pevným objatím p. Prekopovej je iná a založená na vzťahu a zmierení. Matka drží dieťa v náručí. No určite, tak ako môže byť terapia použitá s úspechom, je možné aby bola použitá bez citu a ako druh agresie. Tak ako mnohé, i toto je o ľuďoch a o miere empatie, ktoré má rodič k svojmu dieťaťu a ako vyhodnotí vhodnosť alebo nevhodnosť použitia. Navyše p. Prekopová upozorňuje, že bez riadneho výcviku by nikto nemal terapiu praktizovať. Úprimne - som za dobrovoľné objatia. :-)
 

get your facts straight

"Alternativní formu HT propagovala Martha Welchová a převzala ji Jiřina Prekopová. Tato metoda zahrnuje pevné držení dítěte matkou, buď v objetí tváří v tvář u mladších dětí, nebo tak, že dítě spočívá na zádech a matka leží na břiše na něm. Toto fyzické znehybnění trvá až hodinu či déle a při terapii autismu nebo opozičního chování se má provádět každý den. "

http://psychologie.cz/stop-ter...

"Musí být pevné objetí tak pevné?
Objetí v náručí je pevné, přesto měkké a vciťující se. Čím hlubší je bolest, tím více vyžaduje člověk pevnosti, žádá více jistoty v objetí. "

http://www.prekopova-pevneobje...

Tu máte dokument. Je tam aj názorná ukáža toho, ako pod vedením pani Prokopovej matka leží na dieťati. http://www.youtube.com/watch?v...
http://www.youtube.com/watch?v... tu je len samotná metodika.

Pani Blahová, v prvom rade táto metodika nie je vedecky verifikovaná, neexistujú žiadne nezávislé štúdie potvrdzujúce jej účinnosť. V druhom rade je to pôvodne metodika pre určená pre austistov. Rozsiahle štúdie preukázali, že nemá žiadne pozitívne výsledky na vývoj detí s autizmom. Mnoho odborníkov a organizácií túto metódu odmieta.

"Postupy vykazující charakteristiky zneužívání a týrání dítěte, neprokázaná efektivita a několik úmrtí dětí více či méně souvisejících s praktikováním různých terapií vedlo instituce a jednotlivce k aktivismu směrovanému k zakázání terapií, které využívají donucovacích technik. Z etických i bezpečnostních důvodů jsou od roku 2004 veškeré terapie využívající donucovacích technik zakázány v některých státech USA, např. v New Yorku, Utahu, Massachusetts, New Jersey, Pennsylvanii a Texasu."

http://www.vasedeti.cz/vychova...

Táto metóda je nebezpečná, škodlivá, bez preukázanej prospešnosti a život ohrozujúca aj s riadnym výcvikom.
 

 

Nina, mne netreba citovať wiki, ja mám dosť informácií. Ale vďaka za ochotu. ;-)
 

 

Ani jeden ten link nie je na wikipédiu. Vidím, že ste sa môj príspevok ani len nedobťažovala čítať. Vaše informácie sú zjavne chybné alebo nepostačujúce, video ktoré som priložila to zjavne dokazuje. Ale budiš. Ak niekto nechce vedieť, nemožno ho donútiť. Ani veriaci kreacionista nepríjme teóriu o evolúcii bez ohľadu na predložené dôkazy.
 

 

Môžete mi dôverovať, že načítaného mám naozaj dosť, len jednoducho nemám chuť sa púšťať do siahodlhých dišputov pod článkom o láske.
 

 

Naštudovaného toto nemáte dosť. Zopakujem čo bolo v predošlom príspevku. Je tam video kde pani Prekopová inštruuje matku aby sedela a ležala na dieťati. Takže tu: "No Terapia pevným objatím p. Prekopovej je iná a založená na vzťahu a zmierení. Matka drží dieťa v náručí. " zámerne klamete alebo trepete.
 

 

Trochu silné slová, nie? Buď sa rozprávajme normálne alebo vôbec.
V prvom rade - v publikovanej literatúre je popísaný priebeh terapie. Odporúčam prečítať. V druhom rade - netvrdím, že tým nie je možné ublížiť alebo týrať dieťa, ak to niekto robí so zlým úmyslom alebo zle. No poznám aj ľudí, ktorým práve tento terapeutický postup pomohol. Nie som psychoterapeut, aby som mohla vyhodnotiť riziká versus pozitíva a mám veľmi ďaleko od skratkovitého posudzovania.
A naposledy - toto bol seminár na inú tému a rovnako aj článok je na inú tému. Ale rada napíšem aj o pevnom objatí ale určite sa budem prv pýtať na názory odborníkov, ktorí to vedia fundovane vyhodnotiť.
 

 

V prvom rade, publikovaná teória ma nezaujíma. Podstatná je prax. Prax pani Prekopová vykonáva v rozpore s tým, čo tvrdíte, že deklaruje vo svojej publikovanej teórii.
V druhom rade. Aj homeopatia mnohým ľuďom "pomáha". Osobný pocit nie je verifikovateľný, je preto absolútne irelevantný. Argument "poznám ľudí..." je síce pekný, ale vy nie ste odborník, aby ste mohli posúdiť, či im táto terapeutická metóda pomohla. Pochybujem, že ste vykonala na tých ľuďoch a deťoch psychologické vyšetrenia pred a po terapii.
Silné slová? Keď tvrdíte nepravdu? Napriek dôkazom? Ktoré si pre istotu ani neprečítate a nepozriete aby vám to náhodou nenabúralo vašu predstavu o vašej realite? Ja sa rada porozprávam normálne s človekom, ktorí neodmieta dôkazy.
 

 

Veľmi zvláštne. Na jednej strane krásne reči o láske, na strane druhej násilie. Z toho videa, kde matka leží na dieťati behá mráz po chrbte.
 

kazdy liek sa da nespravne uzivat

a tak moze uskodit...
Ale nemozeme predsa tvrdit, ze kvoli tomu su lieky zle a mame ich prestat uzivat. Predpoklada sa, ze liek predpisuje odbornik presne podla potrieb pacienta.
 

 

Ak chcete podávať ľuďom liek, najprv musíte vedeckými metódami dokázať, že je účinný. Metóda pani Prekopovej sa preukázala ako neúčinná a dokonca škodlivá. A nevyplýva to z neprávneho "užívania" tejto metódy, ale z toho, že metóda sama o sebe je neúčinná a nebezpečná.
Analógia k liekom je preto chybná. Skôr jed... to by bola výstižnejšia analógia.
 

ospravedlňujem sa,

toto mi omylom vypadlo z komentu:
V tomto sú zvieracie matky vo výhode, lebo nemajú knihy ani univerzity. Vo vzťahu k mláďatám sa riadia svojimi inštinktmi, ktoré ich vedú zväčša správne. No človek vedený rozumom často zabúda na to, čo je pre dieťa dobré. Väčšina mamičiek robí všetko pre to, aby bolo dieťaťu dobre. No bohužiaľ to z ich pohľadu znamená, aby mu bolo dobre po materiálnej stránke. Aby raz bol z neho schopný právnik, lekár, úspešný človek. Tým kladú aj na deti také vysoké požiadavky, ktoré ich vedú k úzkosti a depresiám.
Veľa matiek venuje nadmernú energiu sledovaniu dieťaťa a porovnávaním s tabuľkami či rovesníkmi. To im samozrejme odčerpáva mnoho síl a svojim deťom nastavujú hodnotový rebríček tak, že dôležitejšie ako ono samo je jeho výkon.
+ vetu, ktorej druhá časť je veľmi aktuálna, nie je však z tohto článku:
Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Základný rozdiel tkvie v tom, že v primitívnych kultúrach sa musí dieťa prispôsobiť matke a celkovej životnej situácii veľkej rodiny. V konzumnej a komfortnej spoločnosti dieťa prežíva prispôsobenie OKOLIA svojej osobe, a to v dosiaľ nevídanom rozsahu. A z dieťaťa sa stáva panovník, čo vládne.
Žiaľ, dnes už končím.
 

germa, po dlhom čase

som sa prihlásila, aby som ti mohla kliknúť na plusku za posledný odstavec, absolútny súhlas!
 

germa, po dlhom čase

som sa prihlásila, aby som ti mohla kliknúť na plusku za posledný odstavec, absolútny súhlas!
 
Hodnoť

pekná teória

ale sama pani "psycholožka" nikdy vlastné deti nemala, takže by ma zaujímalo, ako by tieto svoje pekné teórie upravila po vlastných praktických skúsenostiach, v podmienkach pracujúcej matky, po prebdetých nociach pri deťoch, pri tvrdohlavých a panovačných povahách malých detí... a vôbec aký by - po skúsenosti s vlasnými deťmi - mala názor na dnešný trend "kecavej výchovy", ktorá si myslí, že všetko sa dá ukecať, vysvetliť.
Lebo krásne sa hovorí, ak človek nemá vlastnú skúsenosť, ktorá vie byť aj dosť vyčerpávajúca a zreálňujúca všetky papierové predstavy.
 

Trochu taktu, citu a základných

informácii by nezaškodilo ani "sivej eminencii". Deti v podstate nemoho mať manžel psychologičky, ktorého komunisti zavreli do uránových baní a on potom s manželkou radšej emigrovali. S deťmi pracovala celý život a strávila s nimi viac času ako strávi bežný človek so svojim potomkom - a to nielen so zdravými, ktoré maximálne tak občas nechcú ísť spať, nedojedia večeru alebo odvrávajú, ale aj s deťmi postihnutými. Toľko na tému skúseností.
 

krasáwyca

ja tu neriešim, prečo Prekopová tie deti nemala (poznám jej životný príbeh aj knihy, takže poučovať ma nemusíš). Ja hovorím, že má skúsenosti z "terénneho výskumu", ale nie zo svojho domu. Ja poznám niekoľko premúdretých detských psychologičiek, ktoré by INÝM dokonale poradili, vedia, ako majú INÍ vychovávať deti a žijú zo svojho poradenstva. Len svoje vlastné deti akosi výchovne nezvládajú, ich teórie nefungujú práve u nich doma, čuduj sa svete. Výsledok? Utekajú od svojich detí do práce, aby rozdávali výchovné rady, zatiaľ čo o ich deti sa im starajú (vychovávajú?) staré matky a aupairky... Paradoxy života. Tak by ma to zaujímalo, ako by to bolo fungovalo u svetovej kapacity Prekopovej.
 

 

Osobne si nemyslím, že samotná skúsenosť s tým mať dieťa je nejaká podmienka na to, aby človek dokázal správne dieťa vychovať. To by potom matky istej menšiny mali byť tými najlepšími detskými psychológmi.
Na to byť kvalitný detský psychológ musí mať človek skúsenosť s množstvom detí, nie len s výchovou tých vlastných, čo myslím pani Prekopová má.
To, že je človek nevyspatý, unavený po prebdenej noci mu na nálade rozhodne nepridá. A samozrejme nikto neočakáva, že taký rodič bude dokonale dodržiavať niečo, čo je v nejakej príručke.
To, že sú deti tvrdohlavé a panovačné im prisudzujete vy. Ak máte na povahu svojich detí negatívny pohľad od počiatku, tie deti to cítia. Dokonca ak im prisudzujete nejaké vlastnosti, oni majú často krát tendenciu im vyhovieť, lebo dieťa má prirodzenú potrebu napĺňať očakávania svojich rodičov. Ak si zvolíte negatívny postoj, nemôže z toho byť pozitívny výsledok. Čo tak sa na svoje deti pozerať ako na svojské, silné osobnosti, ktoré keď dospejú, nikto s nimi nebude môcť mávať podľa toho ako bude chcieť?
Samozrejme, nie všetko sa dá ukecať a vysvetliť. Preto sa treba vzdať tej potreby neustále do niečoho dieťa donútiť. Trvajte vždy len na nevyhnutnom. Potom aj zákazy budú mať väčšiu váhu.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Peter Kalivoda: Stratená generácia v školách. Koho trápi vzdelanie našich detí? 190
 2. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 73
 3. Stop alibizmu: Mlčím ako partizán!... Váš poslanec NR SR Ľuboš Krajčír zo Sme rodina 56
 4. Paula Kentošová: Dovolenka vás nezabije, koronavírus áno. A aj hanba 32
 5. Jozef Sitko: Fico premiérovi naozaj pomáha ... Počúvne ho? 25
 6. Adrián Vološin: Prvá vlna, druhá vlna, príčiny, následky, katastrofa 25
 7. Alžbeta Szomolaiová: Chleb 24
 8. Irena Simunekova: Lov na nutrie. 19
 9. Liga za ľudské práva: Ako porekadlo "láska nepozná hranice" narazilo na vonkajšie hranice EÚ v čase pandémie 16
 10. Gabriel Kuba: Keď Pomätovič povie nie 14

Rebríčky článkov


 1. František Cudziš: Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien
 2. Martin Stračiak: 03 - Boj
 3. Kristína Jakubičková: Je samota démon?
 4. Denis Jacko: Recidíva
 5. Július Kovács: Manipulácia verejnoprávnych medií Jaroslav Rezník človek Danka a Fica
 6. Radoslav Tore: Vo vzduchu cítiť závan lepších časov
 7. Andrej Csino: SPOMIENKA NA SPUTNIK V
 8. Ivan Švajlen: Sputnik V - Predbežné hodnotenie klinickej štúdie fázy 3 (LANCET)
 9. Martin Konečný: Keď to nejde, tak to nejde
 10. Ľudovít Daňo: Školy ako ohniská nákazy


Už ste čítali?